- Rubrika

Mám se snad smát?

1.11.2007

V poslední době nevím, jestli se mám některým lidem smát – nebo snad jich litovat?

Inu posuďte sami – na tomto odkazu si můžete přečíst poměrně zajímavý, avšak spíše takový „monologický“ rozhovor jakéhosi novináře s panem J. Paroubkem, známým to politikem.

A proč se mám smát?

Protože nevím, komu dříve. Jestli panu redaktorovi, který jako kolovrátek neustále opakuje podobné otázky, na které samozřejmě dostává stejné odpovědi, nebo jestli panu Paroubkovi, že si z tohoto novináře nic evidentně nedělal a dopadlo to tak, jak to dopadlo.

Občas mi to připomíná, že stále žiji mezi lidmi, kteří bez televize neudělají ani krok, a když doktoři vyhlásí epidemii, nikdo si ani nevšimne – jo ale jak to vyhlásí televize, bulvár – to je jiná, hned se jdou všichni očkovat.

Nelze nic namítat proti bulváru – svých způsobem je to jev zdravý – máme přeci svobodu slova, tak proč by nemohl vycházet. Ale zdá se, že v ČR není jediný, JEDINÝ normální novinový plátek. Můžete namítat, že DNES, já nevím – třeba cokoliv jiného ano, ale i to (zdá se mi) je takové „nabulvárlé“.

Inu – tato situace mi připomněla jednu reportáž na jedné komerční televizní stanici, kde se redaktor (který už v TV mimochodem nepracuje…) ptal jakési paní z banky, která měla finanční problémy na otázky typu:

„Víte, kolik peněz…“

a samozřejmě, paní vedoucí odpověděla:

„To jsou soukromé informace a nemohu je poskytnout.“

A takových otázek asi sedm a samozřejmě to vypadalo, že je paní protivná, ale spíš byl idiot (s prominutím) ten redaktor, když se jí ptá na věci, do kterých mu vlastně nic není. A jak by asi paní vypadala před lidmi, kteří mají v té bance účet? Že jen tak řekne soukromé cifry?

Závěrem snad jen, že dnešní tisk (i internetový) je přeplněn jedněmi a těmi stejnými zprávami, takže veřejnost, která je svým způsobem „líná“ si cokoliv hledat, těmto – často lživým a podvodným – zprávám věří a bohužel podle toho tak vypadají i ostatní věci. Ale to je již téma do jiného články…

text: Jana Roubová