- RubrikaKULTURA

Malostranská beseda oslovuje diváky již po generace

7.9.2013

I to se dovíte v rozhovoru s Martinem Vodehnalem, který nám prozradil jak hudební klub Malostranská beseda vznikla a jaké jsou její úspěchy.

Kdy Váš klub vznikl?

Slavnostní otevření klubu v jeho současné podobě po čtyřleté rekonstrukci se uskutečnilo 1.3. 2010. Sezónu jsme zahájili hrou akt od Divadla Járy Cimrmana,které zde v 70. letech začínalo svou činnost. Kultura v  Malostranské besedě má  ale již více než stoletou tradici na jejíž  podobu,  z posledních let před rekonstrukcí, jsme plynule navázali.

Koho napadlo založit tento klub?

Malostranská beseda se svým kulturním programem neodmyslitelně patří ke koloritu Malé strany. Proto nápad založit klub, kde se budou scházet umělci a jejich příznivci, vznikl již dávno a nebyl z hlavy nikoho ze současných provozovatelů. Jak jsem již uvedl v první otázce jsme pouze dalšími dílky v řetězci nositelů kulturní tradice tohoto jedinečného místa. Pokud se ptáte, kdo přišel s myšlenkou na tradici navázat, byl to pravděpodobně Ing.Pavel Smeták, který do besedy dříve velice rád chodil a v současné době je jejím nájemcem.

Jaké jsou jeho největší úspěchy?

Za největší úspěch považuji převážně fakt, že se nám daří udržet tradici hudebního a divadelního klubu, který spojuje umělce napříč žánry a generacemi již několik desítek let. Z prostředí  Malostranské besedy se zrodila taková jména české umělecké scény jako je např. již zmíněné Divadlo Járy Cimrmana, Vladimír Mišík, Ivan Hlas, Sto zvířat a mnoho dalších. Měřítkem našeho úspěchu jsou právě jejich pravidelné návraty. Úspěchem by se dala také nazvat speciální vystoupení americké písničkářky Suzann Vega nebo zpěváka skupiny Nazareth Dana Mc Caffertyho. Unikátní bylo i komorní vystoupení Karla Gotta.

V čem je Váš klub jiný oproti ostatním?

Do našeho klubu musíte vystoupat až do prvního patra, což v jiných klubech nebývá tak časté :) Unikátů je v našem klubu, celá řada. Jako jeden z mála klubů, nejsme nijak žánrově vyhranění a tak u nás divák může vidět a slyšet jazz, folk, country, punk, reggae, hip – hop, balet nebo činohru i klasickou hudbu. Sál ze 14. století s klenutými stropy dodává prostoru jedinečnou akustiku. Po rekonstrukci jsou na stropech odkryty i části středověkých fresek, takže umělecký zážitek je obohacen i o architektonickou a výtvarnou stránku.

A co plánuje do budoucnosti?

Doufáme, že se nám podaří nadále udržovat tradici a že jí také trochu ovlivníme. Náš dramaturgický tým vymýšlí různé žánrové pořady pro všechny věkové skupiny. Rádi bychom klub otevřeli mladšímu publiku ale i novým neokoukaným umělcům. Diváci se budou moci těšit sem tam na nějakého zahraničního hosta. Nadále samozřejmě budeme přinášet to nejlepší z české hudební scény.