- RubrikaKULTURA

Magdalena Kožená vystoupí na benefičním galakoncertu na podporu základního uměleckého vzdělávání

5.10.2017

Ve prospěch Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je podporovat a propagovat jedinečný systém českých základních uměleckých škol, vystoupí osobně jeho patronka na benefičním galavečeru 11. října ve Dvořákově síni Rudolfina.

Světoznámá mezzosopranistka, zakladatelka nadačního fondu Magdalena Kožená pro tuto příležitost připravila program, ve kterém se propojí dva fenomény, jejichž kořeny leží na iberském poloostrově: Flamenco a hudba španělského baroka. Magdalena Kožená vystoupí spolu s renomovaným ansámblem Private Musicke Pierre Pitzla a poprvé také se souborem Compañia de Flamenco předního španělského tanečníka a choreografa Antonia El Pipy. Pozvánku na koncert naleznete na https://youtu.be/UzDUwaaaLSM.

Na koncert je možné zakoupit poslední vstupenky v síti Ticketportal – http://bit.ly/2xJBvA9. Každý z návštěvníků přispěje nejen na podporu uměleckého vzdělávání, ale získá mimořádný umělecký zážitek.

Finanční prostředky budou použity na činnost Nadačního fondu Magdaleny Kožené, zejména na podporu projektu ZUŠ Open. Do prvního letošního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskutečnil 30. května, se zapojilo 355 základních uměleckých škol z 280 měst a obcí Čech
a Moravy. Dohromady bylo uspořádáno na tisícovku koncertů, tanečních i divadelních představení nebo výstav, na kterých odhadem účinkovalo okolo 130 000 malých umělců. ZUŠ Open se tak zřejmě stala nejrozsáhlejší kulturní akcí v historii České republiky. Smyslem ZUŠ Open je veřejná prezentace práce škol v místech jejich působení podpořená profesionální mediální kampaní.

Další ročník ZUŠ Open se uskuteční 24. května 2018. Jednotlivé základní umělecké školy tak opět mohou veřejně prezentovat výsledky práce se svými žáky v nejrůznějších oborech. Registrace k účasti do dalšího ročníku bude otevřena 16. října 2017. Jednotlivé školy se mohou k účasti na ZUŠ Open přihlásit do 20. listopadu 2017. Více informací a registrace jsou na www.zusopen.cz. ZUŠ Open je připravován ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Posláním fondu je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání a představit ZUŠ jako ideální prostředí pro vyhledávání a podporu dětských talentů. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ uvádí patronka fondu Magdalena Kožená. V České republice funguje 489 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Členem správní rady fondu a spolupatronem je generální ředitel České filharmonie David Mareček. Do projektu ZUŠ Open se zapojili také garanti za jednotlivé obory. Za taneční obor to jsou Jiří a Otto Bubeníčkovi, designér Maxim Velčovský zastřešuje obor výtvarný a režisérka Alice Nellis  obor literárně-dramatický. Více informací na www.nfkozena.cz.

Po loňském galakoncertu, ve kterém Magdalena Kožená spolu s La Cetra Barockorchester Basel
a v režii Ondřeje Havelky předvedla originální netradiční program věnovaný Claudiu Monteverdimu, se nyní opět chystá k dramaturgickému překvapení. Při přípravě na roli Carmen byl jejím mentorem špičkový tanečník a choreograf Antonio Ríos Fernández řečený El Pipa, dědic rodinných tradic tradičního flamenca z města Jerez de la Frontera. Nyní jej přizvala i s jeho Compañia de Flamenco do společného projektu s Private Musicke Pierra Pitzla, předním souborem staré hudby, se kterým Magdalena Kožená často spolupracuje, aby společně posluchače provedli španělskou hudební tradicí, flamencem i barokní hudbou 15. a 16. století.