- Rubrika51. MFF KV

Lucie: příběh jedný kapely ve 30ti bodech

2.7.2016

30 let spolu, 30 let bez sebe. Fenomenální skupina Lucie se poprvé představí i na plátnech kin v celovečerním filmu Lucie: Příběh jedný kapely. Nevídaná cesta časem, čtyři životy plné hudby v jednom z největších českých dokumentárních projektů tohoto roku. Snímek bude slavnostně uveden na filmovém festivalu v Karlovarském divadle 3.7.2016 od 18:30. Do kin pak přijde 7.7.2016.

Jak vznikaly jejich nejznámější hity? Co se dělo v zákulisí? Strhující příběh 30ti let kapely Lucie vypráví dosud nezveřejněné záběry pořízené samotnými členy kapely a záznamy, o kterých si všichni mysleli, že už ani neexistují. Otevřené zpovědi členů kapely nakreslí portrét čtyř výrazných osobností, které spolu leckdy nedokázaly sedět v jedné místnosti, přesto se potkávají na jednom jevišti. Příběh jedný kapely ukáže Lucii ve všech jejích náladách.

1986 Rok prvních koncertů skupiny Lucie: 13. února prohrála v rámci soutěže ZK ROH Motorlet s folkovou kapelou, 28. dubna ji dělá předkapelu Úlet Band a v září ji opustil zpěvák Michal Penk.

1987 20. července odjíždí kapela na několik dní do hájovny babičky Michala Dvořáka u Kostelce nad Černými lesy, kde začíná tvořit nový repertoár. „Celá chalupa se tak otřásala, že ke mně přestaly chodit srnky a létat ptáci,” nechala se později slyšet paní Pleskotová.

1988 Vychází první singl Pár fíglů/To jsem já, Lucie vystupuje v klubu na Chmelnici jako předkapela Hudby Praha; tvorbu nové formace skupiny Lucie s Davidem Kollerem, bývalého spoluhráče z Jasné páky, zhodnotil tehdy kytarista Michal Ambrož: „Bylo to takové… no, podivné.“

1989 Vycházejí singly Dotknu se ohně a Troubit na trumpety by se nám líbilo, kapela odehrává akustický koncert na chalupě u sochaře Petra Kavana – po jeho skončení jí skládá poklonu Pavel Bobek: „Tedy, chlapci, tak takovýhle rock’n’roll jsem dosud neslyšel!“

lucie

1990 Vychází eponymní debut skupiny Lucie a kapela poté, co někdo v Lucerně vyleje z horního balkónu Davidovi na hlavu plný kelímek piva, definitivně přestává hrát na maturitních plesech.

1991 Lucie prvně vyprodává Lucernu, vydává album In The Sky a koncertuje na Štvanici, kde při jejím vystoupení přichází jedna fanynka o panenství.

1992 20. března vítězí kapela na prvním ročníků Výročních hudebních cen ve většině kategorií a prvně ve své historii končí – nejprve kapelu opouští Michal Dvořák, o pár hodin později P.B.CH a další den Robert Kodym; jen David Koller už nemá komu dát padáka…

1993 David Koller vydává eponymní debut, Wanastowi Vjecy jsou na svém prvním turné, ale když jsou Robert Kodym a David Koller obsazeni do filmu Akumulátor 1, rozhodují se obnovit Lucii, bez ohledu na prorocká slova ve scénáři, že obě postavy budou kráčet vstříc Titaniku…

1994 Vychází deska Černý kočky mokrý žáby, později označená za album dvacetiletí – Česká republika objevuje Ameriku!

1995 Koller si dává s Lenkou Dusilovou Pusu, P.B.CH. produkuje album Anny K. a Kodym si kupuje ruinu zámku Bečváry, který rekonstruuje dodnes.

1996 Vychází album Pohyby – zásluhou videa k titulní písni natáčí modelka Tereza Maxová svůj první klip.

lucie_1998

1997 Velká šestidenní; i když si původně David Koller zveršoval Košice, Žilina, Blava – Ostrava, Brno a Praha, nakonec to byl Prešov, Banská Bystrica, Blava – Brno, Havířov a Praha, ale pořád se to rýmovalo. V Havířově navíc mrštil Koller po zvukaři kytaru, ale naštěstí se netrefil.

1998 Vychází deska Větší než malé množství lásky s písní Medvídek – klip k tomuto hitu je zakázán několika televizními stanicemi, takže mnoho diváků přijde v roce návratu P.B.CH. do kapely o první herecký výstup Terezy Voříškové před kamerou.

1999 Vychází kompilace Vše nejlepší ‚88-[99); původně se měla jmenovat Šrouby do hlavy, ale Michal Dvořák tehdy prohlásil, že v tom případě odchází ze skupiny…

2000 Vychází album Slunečnice, které se stává druhou nejprodávanější českou deskou tohoto roku; hned za albem Ježek v kleci od Těžkýho Pokondra – Zlatého slavíka naštěstí získává Lucie.

2001 Klipem desetiletí je zvolen Medvídek, slovy Roberta Kodyma: “Tahle pestrá kombinace melodiky Oskara Petra, mého pokusu o vánoční fantasmagorii a gerontofilní zoofilie s homofilní pedofílií v interpretaci zlatých slavíků nemohla nezabrat!“

2002 Vychází deska Dobrá kočzka, která nemlsá, Lucie koncertuje se symfonickým orchestrem ve Státní opeře a natáčí a do světa posílá několik svých hitů v angličtině; slovy Roberta Kodyma – dodnes čeká na celosvětovou slávu.

2003 Michal Dvořák je vypovězen z kapely Lucie – o důvodech tohoto kroku by se dal napsat román, zejména proto, že se jednotliví členové kapely dodnes nedokáží shodnout, proč se tak vlastně stalo.

2004 “Lucie spí, ale já se chci bavit,” prohlašuje David a vydává desku KollerBandu, k čemuž dodává: “Rozhodně Lucii neopouštím!”

2005 David Koller opouští skupinu Lucie, Robert Kodym připouští: “Je pravda, že skupina Lucie momentálně není zrovna členy přeplněna…”

2006 Skupina Wanastowi Vjecy vydává 30. října album Torpédo, David Koller vydává 30. října desku Nic není nastálo – bratrovražedný boj může začít!

 

2007 Wanastowi Vjecy a David Koller mají celkem 5 nominací na Ceny Anděl – nikdo z bývalých členů skupiny Lucie nakonec nic nezíská. Vzpomínka Davida Kollera: „Jediné, co si pamatuji z tohohle večera, který se konal snad někde uprostřed tělocvičny, byl hodně podivný ohoz Ládi Křížka.”

2008 Michal Dvořák vydává desku Vivaldianno MMVIII a na adresu svého úspěšného projektu říká: “Natočili jsme kompozice Antonia Vivaldiho tak, jak by je dneska možná napsal on sám, kdyby měl k dispozici soudobé technologie.”

2009 Vychází The Best Of Lucie, doplněné o DVD s 24 klipy; nikdo z kapely kompilaci nepropaguje, protože slovy Roberta Kodyma: “Pššššt, Lucie spí – tak ať ji neprobudíme!”

2010 P.B.CH. opouští skupinu Wanastowi Vjecy, David Koller slaví padesáté narozeniny (mezi dárky byly i dvě sexy gogo tanečnice), Michalovi Dvořákovi nadělila jeho přítelkyně prvorozeného syna Michala – těžko říct, pro koho to byl nejlepší/nejtěžší rok…

2011 23. února se na cenách Anděl po šesti letech objevují všichni členové skupiny Lucie, což nejlépe popsal P.B.CH.: “Měli jsme zrovna volno, tak jsme se shodli, že by bylo príma tam zaskočit.”

2012 Otázka roku zní: “Vrátí se Lucie?” Odpověď: 7. prosince 2012 se David Koller, Robert Kodym, P.B.Ch a Michal Dvořák sešli po 8 letech na hudebním pódiu. Stalo se tak na soukromém večírku nejmenované finanční skupiny

2013 Premiéra muzikálu Lucie – větší než malé množství lásky, uzavřený koncert pro nadaci Terezy Maxové a generálka na filmovém festivalu v Karlových Varech, to vše shrnuté do věty Davida Kollera: “Nejlepší na tom bylo, že se nás lidi konečně přestali ptát, kdy zas budeme hrát!”

2014 Původně to mělo být pět koncertů, nakonec jich je jedenáct. Co to znamená? P.B.CH.: “Tak asi nás chtěli lidi vidět. Možná…”

2015 Přearanžovaný hit Medvídek k blížícím se třicátým narozeninám je doplněn pohyblivými obrázky – první klip skupiny Lucie po dvanácti letech a navíc obsahuje Petra Čtvrtníčka!

2016 30 let Lucie a celovečerní film o ní.

Podobné články