- RubrikaDivadlo

Loutkohra pro dospělé: No comment!

22.9.2011

Mysleli jste si, že loutkové divadlo nemůže nabídnout víc, než jednoduchou zábavu pro nejmenší? Scénická koláž No comment! dokazuje, že pokud takto smýšlíte o tomto druhu umění, jste na omylu.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvedlo 20. září v Malém divadle loutkové představení No comment!, jehož autorem je divákům již známý Šauoch Ibrahim. Co se na jevišti odehrávalo, přihlížející zprvu mile překvapilo a nakonec jim i bralo dech.

 

 

 

 

 

 

 

Hra pojednává o příběhu dvou mladých lidí, kteří se do sebe zamilují a tráví spolu veškerý volný čas. Věnují se rozmanitým aktivitám od pouštění draků přes sázení stromů až po cestování balónem. Toto se odehrává v první, harmonicky vyznívající části, uvedené pod názvem „Sen o motýlích křídlech“ působící romantickým a něžným dojmem. Jenomže situace, lidé ani vztahy nejsou nikdy tak růžové, jak vypadají, a každé chování má své důsledky. Následuje druhá část, která je opakem té první vyznívající mrazivě a nutící k zamyšlení, zda si pod sebou také neřežeme pomyslnou větev.

Více než příběh bylo na této scénické koláži zajímavé její provedení. Vše se totiž odehrává na pár osvícených místech na jinak zcela černé scéně. V průběhu představení nezazní jediný dialog.  Emoce, které postavičky prožívají, jsou vyjádřené pouze zvuky a skvělou hudbou, za kterou vděčíme Martinu Horáčkovi. Velice důležité je také zpomalené pohybování se všech loutek, které přesně napodobuje běžné lidské pohyby, a proto působí úplně reálně. V tomto ohledu je třeba ocenit sehranost účinkujících, kteří loutky ovládali. Celkový dojem dále utvářela scéna a kulisy, jež byly pastvou pro oči. Spolupráci budějovické loutkohry s režisérem Jevgenijem Ibragimovem si tak Jihočeské divadlo právem nemůže vynachválit.