- Rubrika46. MFF KV

Lollipop Monster – temné a nevšední německé drama o dospívajících

6.7.2011

Ari a Oona jsou dvě dívky vyrůstající v šílené rodině. Mají rozdílné problémy, každá je úplně jiná. Ari, která vypadá jako lolitka s blonďatými copánky, se ráda obléká do pestrobarevného oblečení. Oona zase miluje depresivní černou. Ari utíká od svých trablí k sexu, Oona maluje morbidní obrazy a sebepoškozování jí není cizí. Tyto dvě protikladné dívky pojí nečekané přátelství vzniklé v jejich nejtěžších období dospívání a rodinných problémů. Kamarádství, které jim oběma prospívá, není bez mráčku, projde tvrdou zkouškou, ale o to pevnějším se stane.

Ari a Oona mají tušení, že jim všichni dospělí lžou, a doma, kde se cítí nejvíce zranitelné, je to k nevydržení. Dívky své pocity ventilují skrze metalovou hudbu. Také se snaží uniknout z prostředí, v kterém jsou nuceny žít, tím, že rády riskují a balancují na samé hranici bezpečného, normálního a snesitelného. Destruktivní chování obou slečen ale graduje tak, že tragický konec je nevyhnutelný.

Za tímto teenagerským filmem stojí německá režísérka Ziska Reimann, která Lollipop Monster uvedla na filmovém festivalu v Karlových Varech v soutěžní sekci jako mezinárodní premiéru.

Ve snímku je znatelné, že se režisérka aktivně věnuje spíše komiksové tvorbě, celý film doprovází černobílé kresby, které představují tísnivé pocity a myšlenky postav. Právě vizualita pomáhá rychle a jednoznačně ukázat zraněné nitro obou. Kromě kreseb je snímek doplněn také amatérskými filmovými záběry a skvěle depresivní hudbou německé hudební skupiny Einstürzende Neubauten.

Svou dramatičností, provedením a nepředvídatelností toto drama nenechá diváky vydechnut. Z kina si tak skutečně odnesou zážitek. Po dlouhé době se do kin dostal uvěřitelný a hlavně nevtíravý snímek o dospívajících, znázorňující syrovým způsobem, i když občas přehnaně, teenagerský svět.

Režie: Ziska Rieman
Hrají: Ziska Riemann, Luci van Org
Střih
: Dirk Grau
Produkce
: Wolfgang Cimera, Bettina Wente, Andi Wecker
Výroba
: Jella Haase, Sarah Horváth, Nicolette Krebitz, Tobias Wodianka

Německo, 2011, 96 minut

foto: kviff.cz