- RubrikaFilm

Lidice: Češi jsou nudní a Roden je zachraňuje

2.8.2011

Pro někoho národní vele-kýč nebo urážka historie a její samotné podstaty. Jsou Lidice v něčem jiné, než ostatní historické filmy, které vznikaly po revoluci v české produkci? Svým způsobem se dá opravdu říci, že jsou. Obrovská reklamní kampaň, která přecházela tomuhle filmu byla tak neskutečná, že by se za ni nemusel stydět ani akčňák z Hollywoodu. Lidice nám ukazují Lidice v jiném světle, samozřejmě tu nechybí strážce zákona, který se ocitá na rozcestí a celý film se potácí na tenkém ledě, který musí jednou prasknout. To je jasné zkušenému divákovi od chvíle, kdy se s touhle postavou seznámí. V tomhle ohledu mi to trochu připomínalo Habremannův mlýn. Co nechybí dál je „vyvrhel“, osoba na kraji společnosti, kterou si divák stejně oblíbí. A právě tady přichází na řadu nesmrtelný Karel Roden, bez něhož by se snad neobešel žádný český „velkofilm“.  Roden hraje Františka Šímu, otce dvou kluků, jednoho omylem zabije při potyčce a právě kvůli tomuto incidentu jde do vězení a díky tomu přežije masakr v Lidicích, o kterém se dozví, až když se vrací domů a zasněžená pláň je naprosto prázdná.

Petr Nikolaev se rozhodl, že českému národu ukáže, co vlastně předcházelo hrůznému nacistického aktu. Dva chlapci napovídají dívkám Aničce a Haničce, že jsou odbojáři, ale po čase jim dochází, že si nezvolili tu nejšťastnější lež, a proto jeden z nich posílá Anně dopis. Omlouvá se, že nemohou být spolu, protože musí uprchnout, neboť je zapleten do právě proběhnuvšího atentátu na Heydricha. Pro chlapce je to elegantní klička, která odvážné dívce ušetří zlomené srdce. Pro nazlobené nacisty je to záminka pro zvýšení ostrahy v Československu a později právě i pro obvinění celé vesnice.

Vyvraždění a vypálení Lidic coby akt pomsty je tu a Karel Roden se vrací domů. Odchází žít na staré nádraží, které postupem času spravuje. Přečká tak válku a po ní se chce zapojit do pietní akce. Ale jako každý, kdo se mocnějším nehodí, je „důrazně varován“, že jeho účast není nutná. Je tedy znovu odtržen od rodné vesnice a svých blízkých.

Abych řekl pravdu, film mne příliš nenadchl. Sám nevím proč, ale něco mi v něm chybělo. Nějaký ten kousek čehosi, toho filmového umu, který by mě zatáhl přímo do dění. Takhle mezi mnou a probíhajícím dějem zela černá prázdnota, která nešla přeskočit. Lidice určitě neurazí, a po technické stránce to je na dobré úrovni, herecké obsazení je na jedničku – smíchat legendy s nováčky před kamerou byl výborný nápad – ale prostě tomu něco schází. To, co vás donutí uronit slzu. Hodnotil bych to tak půl na půl. Něco se povedlo a něco ne. Asi nám nevládne tak silný patriotismus.