- Rubrika

Letní O2 Sázavafest tasí nová esa: Transglobal Underground a
The Skatalites

1.5.2008

31. 7. – 3. 8. 2008, Kácov. O2 Sázavafest, který dnes pod svou hlavičkou zastřešuje i několik menších, a přesto kvalitních hudebních projektů, ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Od roku 2001 si vybudoval jméno kvalitního open-air festivalu ve střední Evropě, a to především množstvím zahraničních hostů.

Letos tomu nebude jinak. Završení čtvrtečního večera 31. 7. přislíbil jamajský reggae zpěvák Sean Kingston autor loňského megahitu You´re beautiful Girl
a současného Me Love. O výbornou atmosféru dalších dvou dnů se postarají Transglobal Underground a The Skatalites.

Sedmičlenná britská formace Transglobal Underground se proslavila jako kapela proplouvající hudebními žánry a rytmy, která se nenechává omezovat hranicemi mezi hudebními styly, technologickými bariérami ani zdravým rozumem. Byly časy, kdy stáli ve středu pozornosti, jindy se skrývali, nikdy však nepřestali hýbat hudební scénou. Dnes běžné křížení kulturních vlivů by bylo nemyslitelné, kdyby s ním nepřišli v devadesátých letech právě Transglobal Underground.

„Nepochybuji o tom, že sobota, kdy vystoupí legendární The Skatalites, se stane událostí roku nejen pro příznivce žánru ska,“ nechal se slyšet dramaturg festivalu Pavel Kloupar. Tato skupina není ani po neuvěřitelných čtyřiačtyřiceti letech unavená ze svých turné a minulý rok vydala album On the right track.

Mezi další zahraniční interprety, kteří zavítají do naší vlasti speciálně na Letní O2 Sázavafest patří charismatická reggae zpěvačka Yaz Alexander (UK), legendární elektronická kapela Camouflage (GER) proslavená hitem Love is a Shield, electro-rockoví vizionáři The Young Gods (CH), jedna z nejlepších evropských worldmusic a klezmer formací Di Grine Kuzine (GER), Client (UK) se svým electroclashovým zvukem či mexická kapela Pantéon Rococó. V obřím DJ stanu pro neuvěřitelných 3 500 lidí bude k vidění DJ´s Roni Size & Mc Dynamite (UK) a Makoto & Mc Deeizm (JAP/UK), Sister Bliss (DJ Set/Faithless) + Sudha perkusionistka Faithless. Od našich východních sousedů do Kácova zavítá Peha, Polemic, Horkýže Slíže, Meky Žbirka, No Gravity a Desmod. V akustické verzi se divákům představí Lenka Dusilová, Bratři Ebenové, Vladimír Mišík&Etc…band, Radim Hladík a Blue Effect, Xavier Baumaxa a kapela Lety Mimo.

Mezi nově potvrzené české interprety patří Airfare, Mňága a Žďorp, Medvěd 009, Tleskač a mladičká Ewa Farna.

Na každý den Letního O2 Sázavafestu jsou připraveny ozvěny z vybraných filmových festivalů. Pro diváky je přichystán mezinárodní festival filmů o hudbě MOFFOM (Music on Film – Film on Music), festival Jeden Svět (One World) pojednávající o problematice lidských práv nebo AniFest – mezinárodní festival animované tvorby. Ten mimo jiné bude slavnostně zahájen již 7. 5. 2008 v Třeboni. Na své si také přijdou obdivovatelé Divadla Sklep, v autorské hře Piš, Kafka, piš, kde se představí David Vávra, Jan Slovák, Monika Načeva a Lenka Vychodilová. Z dalších známých tváří se v Kácově objeví Jan Budař, nedávno oceněný Českým lvem za vedlejší roli ve filmu Václav.

Ukázky ze svých knih letos opět představí spisovatel Michael Viewegh a Natálie Kocábová, současně vystupující jako zpěvačka kapely Gang-ala-Basta. Netradiční ohňovou show představí po dva večery seskupení Pa-li-Tchi, spojující prvky tance, akrobacie a tradičního indického umění ohně Banethi.

Tímto rokem Letní O2 Sázavafest oslaví již své osmé narozeniny. Stejně jako loňský ročník se bude festival konat v malebném prostředí Kácova v areálu Malá Strana. Vstupenky jsou v současné době k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro. Do konce května bude na všechny dny Letního O2 Sázavafestu bude cena vstupenek za 790 Kč, v den festivalu v Kácově vyjde na 1 000 Kč.

Další informace na www.sazavafest.cz.