- RubrikaNEWS

Leťme vysoko! – Interaktivní výstava létání

24.5.2013

Interaktivní výstavu s názvem Leťme vysoko! pořádá obecně prospěšná společnost Hrát2Objevovat, která vystupuje pod názvem Objevárium. Její aktivity se zaměřují především na naučné a interaktivní výstavy pro děti. Dlouhodobým cílem této skupiny nadšenkyň, je vybudování jihočeského dětského muzea, které by poskytovalo zázemí pro stálé expozice.

Ale vraťme se zpět k létaní… Na českobudějovickém výstavišti v pavilónu T2, jde totiž hlavně o něj! Ale nenechte se zmást, nejde o výstavu letadel, nýbrž o létání jako takové. Nejen pozorovat, ale i vyzkoušet si zde můžete fyzikální zákonitosti létání, let ptáka, ale také pilotování letadla včetně komunikace s řídící věží.

Zajímavou součástí expozice je také koutek, kde se děti mohou doslova vznést do oblak v kostýmu mouchy, supermana, Mary Poppins nebo dokonce Harryho Pottera i s koštětem!

Velkou zajímavostí je také zdejší motýlárium, ve kterém můžete pozorovat všechny fáze vývoje motýlů. Od zavěšených kukel, které se občas nervózně pohupují a čekají na den, kdy budou moci poprvé rozevřít křídla. Až po dospělé jedince různých barev a velikostí, kteří kolem vás volně poletují.

Pokud si usmyslíte, že teorie létání zvládáte na jedničku, můžete své nově nabité vědomosti zúročit při závodech vzdušných kluzáků, pardon papírových vlaštovek :-) Hodnotí se nejen dolet, ale také správný kurz. Kdo by náhodou zapomněl, jak taková vlaštovka vypadá, můžete využít jeden z mnoha návodů.

A když budete chtít něco vysvětlit, jsou tu ochotní a všudypřítomní lektoři, kteří vám cokoliv objasní. A jejich týmy se během dne střídají, takže se nebojte, že by byli odpoledne unavení. :-)

Na závěr mé prohlídky jsem se zeptal iniciátorky projektu Karey Rawitscher na několik otázek:

Dobrý den, rád bych se zeptal, kde jste dostala nápad, zorganizovat tak skvělou věc?

Když jsem žila ve Spojených státech, pracovala jsem v dětském muzeu a poté, co jsem se přestěhovala do České republiky, jsem zjistila, že tu není nic podobného a proto jsem to zde chtěla něco podobného vytvořit. Tahle výstava vznikla na základě spolupráce s dětským muzeem ve Vídni (ZOOM Kindermuseum). Takže ve skutečnosti oni vytvořili tuhle výstavu a umožnili nám její zapůjčení.

A kde berete tolik času a nadšení na takovéhle věci?

To je velice dobrá otázka. (Smích) Nevím, nevím. Zaprvé, nejdůležitější bylo, že jsem sehnala skupinu lidí, kteří to také chtějí dělat. Protože určitě je jasné, že to nejde dělat v jednom člověku. Takže máme tým 6 lidí, tedy 7 lidí se mnou, kteří vše organizují jako dobrovolníci. Dále najímáme společnost, která provádí instalaci výstavy a zajišťuje, aby bylo pro děti vše připraveno. A také nám hodně pomáhají přátelé, rodiny a parta kolem nás. Takže je to úsilí celé skupiny lidí, které dává takovýhle projekt dohromady.

To je skvělé! A jaké máte plány do budoucnosti?

Náš největší sen je mít stálou expozici. Momentálně organizujeme takovéhle několika měsíční výstavy jednou za rok, za rok a půl, ale rádi bychom měli něco stálého, co bychom lidem nabídli, samozřejmě to velice závisí na penězích. Takže to je náš velký sen. Na další rok plánujeme poprvé, tedy podruhé vytvořit naši vlastní výstavu. Naše první výstava probíhala v Písku ve Sladovně. A na příští rok bychom rádi vytvořili něco na motivy Leonarda Da Vinci.

Jan Píša

V současné době jsem studentem ČVUT v Praze na fakultě informačních technologií. K mým koníčkům patří sport, psaní literatury, publicistických článků, fotografování, tvorba grafiky a webových stránek.