- RubrikaNEWS

Legendární Red Arrows možná v Ostravě nevystoupí

21.8.2011

Dny NATO v Ostravě možná přijdou o již tradiční akrobatické vystoupení letky Red Arrows. Při sobotním leteckém dnu v jižní Anglii totiž jedno z devíti letadel havarovalo a pilot zemřel.

Neštěstí se stalo při sobotní přehlídce u města Bournemouth. Letadla předváděla svou obvyklou choreografii, když jeden ze strojů zaznamenal potíže a odpoutal se od skupiny. Potíže přetrvávaly, a tak se pilot stroje chtěl katapultovat. Letoun se ale roztříštil o pole a jeho část byla odmrštěna do nedaleké řeky. Letadlo při pádu nezachvátil požár.

Diváci pád letadla ani nepostřehli. Že není něco v pořádku, jim došlo až při přistání, kdy jedno letadlo scházelo. Do záchranných prací se okamžitě zapojily přítomné bezpečnostní složky. Svědci události se okamžitě snažili pilota zachránit. Podle zdrojů bbc.co.uk ho však vytáhli z řeky již mrtvého a Jonu Eggingovi, 33 letému pilotovi stroje, již nebylo možné pomoci.

Vystoupení letky Red Arrows bylo každoročně zlatým hřebem přehlídky letecké i pozemní techniky sil Severoatlantické aliance, která se tradičně koná na Janáčkově letišti v Ostravě.

Akrobatická skupina má teď ale zakázáno vystupovat dříve, než se celá nehoda vyšetří. Může se tedy stát, že návštěvníci Dnů NATO o leteckou show přijdou. Vedení Dnů NATO se k události ještě nevyjádřilo. O případném náhradním programu ostravské armádní přehlídky vás budeme informovat.

 

Tomáš Kabát

Tomáš Kabát

Rozhlasový reportér a moderátor, zaměřený zejména na zpravodajství a interview. Zabývá se převážně kulturou, školstvím a politikou. K diktafonu nebo před kameru si zve zajímavé osobnosti i pro interview. Jeho hosty byli například Václav Moravec, Evžen Tošenovský, Helena Třeštíková, Radim Jančura nebo Jakub Železný. Od mládí přispíval zejména jako bloger na blog.idnes.cz, nyní studuje publicistiku. Absolvoval také měsíční stáž ve zpravodajství České televize. S redakcí Mezinami.cz se dostal do styku při 44. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Opět na festivalu, však o rok později, se stal členem týmu Mezinami.cz.