- Rubrika

Lázeňské zálety aneb film Bekyně mniška na obrazovce ČT 1

11.9.2009

Jako každou neděli, bude i tu následující Česká televize film, na kterém se tak či onak podílí,l říká se jim tzv. televizní filmy. Zpravidla od takových filmů nic moc neočekáváme, spíše si jimi zpestříme ospalý nedělní večer. Film Bekyně mniška, který bude Česká televize vysílat v neděli 13.září bych rozhodně nepodceňovala. Jak nás mohou zklamat filmy, které mají rozsáhlé promo půl roku dopředu, stejně nás mohou překvapit takové to filmy televizní. Proto na vás chci agitovat: „dejme jim šanci“.

Lidé mají rádi příběhy ze života, zvlásť když jsou vyprávěny úsměvnou formou a ač se slzou v oku – zasmějeme se u nich. Taková je i Bekyně mniška. Hlavní hrdinky jsou učitelky ZŠ, což samo o sobě nabízí prostor pro vtipné dialogy a komické postavy, namátkou třeba  Jaroslav Kepka v roli pokrokového školníka, který by rád ohlašoval konec hodiny vážnou hudbou nebo Miroslav Táborský jakožto ředitel tvrdě protlačující svého nezbedného synovce.

Pavlu a Dášu, již zmíněné paní učitelky, pojí dlouholeté přátelství i přesto, že každá stojí v jiné životní pozici – Dáša (Simona Postlerová) je atraktivní pěstěnou vdanou ženou a přestože její choť je mírně zženštělý (a úžastěn ztvárněný Jiřím Lábusem), dá se říci, že má šťastné manželství. Pavla (Nela Boudová) je sama a jedinou útěchu nachází v zálibě, kterou je fotografování motýlů. Svou polovičku se snaží najít pomocí prostřednictvím inzerátů, bohužel marně a tak to vzdává. Dáša je žena činu a sama se pouští do hledání partnera pro Pavlu. Nevinné dopisování po síti je dostává až do lázeňského prostředí Františkových Lázní. A jak to tak v lázních bývá, je navozeno nejedno nové přátelství… 

foto: www.ceskatelevize.cz