Lara: Psychologické drama o komplikovaném vztahu matky se synem

1.7.2019

Laře je právě šedesát. Její velký den je zároveň vzácný i pro jejího syna, klavírního virtuosa, který tvrdě dřel pod taktovkou své matky, a nyní vyprodal koncertní sál. Na koncertu hodlá veřejnosti představit skladbu, kterou sám složil.

Lara tráví celý den stíháním svého syna. Nebere jí telefon, nereaguje na vzkazy. Ona se však připravuje na jeho velký večer, který považuje za svůj triumf. Vždyť to ona na něj byla tvrdá, snažila se z něj vychovat profesionálního umělce, doufala v jeho genialitu a se zatajeným dechem nemohla dopustit, aby neuspěl. Před koncertem neúnavně usiluje o setkání. Ani fakt, že se s ní mladý klavírista nechce zjevně vidět, ji nezastaví.

Jak Lara proplouvá dnem, dozvídáme se o ní čím dál víc. Všichni kolem ji jako chladnou autoritativní ženu, která je zvyklá dosáhnout svého, nenávidí. Hlavně v práci, odkud odešla do penze. Na jméno jí nemůže přijít ani bývalý manžel, jemuž je syn naopak přístupný. Že žena příliš neoplývá empatií je jasné z každého setkání, která během dne absolvuje.

Psychologické drama sleduje komplikovaný vztah tvrdé nekompromisní matky se synem. Tvrdá žena chce pro začínajícího virtuosa to nejlepší. Ale je to skutečně nejlepší i pro něho nebo si tak Lara plní své sny? Viktor má pocit, že ho matka dusí. Jeho pochybnosti, že na to nemá, že to nezvládne, ačkoliv je skutečně dobrý hudebník, Lara přiživuje ráda, aby bojoval  a podal co nejlepší výkon. Viktorovi by možná pomohlo spíše vyjádření podpory.  Ona to však nevidí a nechápe, proč ho ztrácí.

Výkon představitelky Lary německé herečky Corinny Harfouch byl skvělý. Přes pocker face chladné tváře Lary v jejím podání občas proběhne náznak pohnutí a emoce.

To, jak se Lara chová, má pro ni svou logiku. Je tvrdá na syna, na sebe však není přísná méně. Ačkoliv byla ambiciózní a na klavír hrát uměla, uvěřila, že nemá talent a za to se trestá. Bohuže trestá i syna, který by měl její nedostatek talentu napravit a “někam to dotáhnout”.

Role Viktora se zhostil Tom Schilling, kterého můžete znát ze snímku Sakra, kluku!, za nímž stojí stejný režisér.

Snímkem Lara totiž režisér Jan Ole Gerster navazuje právě na svůj debut, který jste mohli na festival v Karlových Varech vidět též. Jeho druhý titul Lara se utká o Křišťálový globus v hlavní soutěži.

 

Foto: kviff.com