- RubrikaKULTURA

Kulturní festival Přechody láká na čtyři dny hudby, divadla a filmů

10.4.2018

Od roku 2004 se mezinárodní kulturní festival rozvinul k tajnému tipu na vynikající evropský festival, který nelze díky svému charakteru nikde jinde najít. Letos proběhne od 26. do 29.7. 

Po čtyři dny budou Gmünd a České Velenice opět plně ve znamení mezinárodního kulturního festivalu ÜBERGÄNGE PŘECHODY. Na 10 různých místech– počínaje romantickým zámeckým
parkem, přes starý mlýn, historické nádraží až po sídliště ze 70. let –spojí 80 umělců z několika zemí obě města ve společné místo oslav a překvapí a nadchnou divadlem, hudbou, výstavami,
filmovými představeními, tancem, exkurzemi, diskusemi a performancemi všechny návštěvníky.

Stejně jako při posledním festivalu je možné se i v roce 2018 těšit na mimořádný program s téměř 40 zajímavými představeními a početnými novinkami a premiérami.

1968 – sen o svobodě

Festival odkazuje svým obsahem na některá výročí. V centru pozornosti tak stojí rok 1968, který se stal symbolem pozitivní nálady a změn v tehdejší společnosti, na druhé straně ale připomíná i tragické události. V České republice bylo násilně ukončeno tzv. Pražské jaro, období politického uvolnění ve společnosti, a tím byla do pozadí zatlačena téměř veškerá kreativita. Důležitým aktérem protestního hnutí v Československu byla roková skupina, která pořádala na utajených místech zakázané koncerty. Je nám velkou ctí, že se jako host zúčastní našeho festivalu poprvé legendární „Plastic People ofthe Universe“!TakéDivadlo Continuo, divadelní skupina s mezinárodním renomé, a mezinárodní konference historiků se budou zabývat v souvislosti s rokem 1968 tématem protestu a občanské odvahy. Pozitivní stránky 60. let oslavíme společně tancem a mnoha hudebními vystoupeními. Vrcholem přitom bude Tribute to the Beatles.

1918 – dva sousední státy oslaví stoleté narozeniny

Rakouská republika stejně jako o pár dní starší Československo oslaví v letošním roce stoleté narozeniny. To je dostatečný důvod oslavit tuto událost hudbou a literaturou na nádraží v Českých Velenicích a v budově „Palmenhaus“ v Gmündu, která bude představovat „Café de-central“.

Hudba a tanec

Vedle mezinárodních skupin dostala letos pozvánku také hudební uskupení z okolí, která předvedou, jak dobře se daří rocku a beatu v blízkosti Šumavy. Tanec bude mít na letošním festivalu silné mezinárodní zastoupení: JuWie Dance Companyz Drážďan předvede poprvé svůj programna území Rakouska a Art4peoplez Prahy zve všechny zájemce z regionu, aby se společněpodíleli naplánovaných flash mobs.

Festival jako kulturní platforma

Kulturní festival ÜBERGÄNGE PŘECHODY je také platformou pro několik partnerských projektů. Tuto nabídku využijí následující projekty: mobilní Wald4tler Stammtisch (Viertelfestival NÖ),
projekt vyprávění světových pohádek iniciovaný festivalem Kasumama (Viertelfestival NÖ) a „Naše domovy“ (projekt Interreg FMP, Roggenfeld/Nové Hrady). Festival ÜBERGÄNGE – PŘECHODY se pouličními performancemi, stylem urban art, nabídkou světové hudby a zámeckým parkem upraveným na způsob světové vesnice prezentuje jako jeden z nejpůsobivějších přeshraničních festivalů v Evropě a ročník 2018 zůstává tím, čím vždy byl: mezinárodním kulturním festivalem bez hranic, spojujícím národy, který neutváří pouze umělci sami, ale všichni, kdo se ho zúčastní.

www.prechody.eu