- Rubrika49. MFF KV

Křížová cesta – Pevná víra zabíjí

10.7.2014

Dospívající Marie žije v silně věřící katolické rodině. Ve čtrnácti dějstvích Křížové cesty se odehrává její téměř biblický příběh, v němž podstoupí nejvyšší oběť kvůli svému bratrovi.

Mariiny rodiče jsou součástí ortodoxní větve katolické církve. Posílají svou dceru na seminář, kde velmi zapálený kněz vysvětluje dětem, aby se měly na pozoru před ďáblem, který číhá všude. Například v pokleslých rytmech rockové hudby anebo v Bravíčku.

Hlavní hrdinka má normální tužby dospívajících, ale snaží se proti nim obrnit, protože vedou k hříchu. Ráda by zpívala ve sboru s klukem, který se jí líbí, ale kvůli náboženské masáži od matky a od kněze se toho vzdá. Film se strefuje do víry, která hraničí s náboženským fanatismem. Ukazuje její absurditu i vyhrocenost vztahů v rodině.

Režisér Dietrich Brüggemann svůj film rozfázoval do čtrnácti kapitol, které kopírují cestu Ježíše Krista, když musel odnést svůj kříž na Golgotu. Využívá téměř statickou kameru a zaměřuje se na herecké výkony, které jsou dovedené do dokonalosti. Každé dějství uvozuje citát popisující zastávku JK. To pak koresponduje s tragickým osudem mladé Marie.

Film by mohl být považován za nahrané divadelní představení. Pro někoho je možná zdlouhavý, od druhé půlky ale začne být osud hlavní hrdinky natolik zajímavý, že divákovu pozornost rozhodně nepustí.

Horizonty
Německo, 2014
Režie: Dietrich Brüggemann
Hrají: Lea van Acken, Franziska Weisz, Florian Stetter, Lucie Aron, Moritz Knapp