- RubrikaNEWS

Kontaktní čočky? Proč ne!

26.9.2011

Kontaktní čočky jsou vynálezem českého profesora Otty Wichterleho. I přesto má však většina krátkozrakých Čechů z kontaktních čoček obavy. Pravděpodobně se bojí si sahat do oka nebo že přítomnost cizího předmětu v oku jim bude znepříjemňovat život. Je to ovšem přesně naopak.

Já sama trpím krátkozrakostí již od malička a brýle mi dřív vůbec nevadily. Ovšem postupem času mi začaly překážet jak při sportu, tak při jiné zábavě. No a samozřejmě mi také vadilo, že se moje modré oči schovávají za tlustými skly a chlapci po mě moc nepokukují. V patnácti letech jsem se tedy vydala ke své oční lékařce s tím, že chci vyzkoušet čočky.  Nejprve mi  vadilo sahat si do oka a čočky si nandávat. Byl také pro mě problém si čočku nandat správně, aby opravdu zůstala v oku a ne na mém ukazováčku. Ovšem po chvilce tréninku jsem se naučila čočky nandávat dokonce už i bez zrcadla. Čočky jsem zpočátku nosila jenom na sport a na večírky. No a dnes? Dnes je nosím každý den a nedám na ně dopustit.

A abych tu kontaktní čočky jenom nevychvalovala, zmíním se také o nepříjemných zážitcích, které jsem s nimi měla. Někdy, když sleduji příliš dlouho televizi nebo sedím u počítače, čočky se začnou vysušovat. Proto jsem si pořídila speciální kapky do očí, které jsou vhodné pro uživatele čoček. Čočky se také často vysušují  v zakouřeném prostředí.

Dále se také může stát, že při zamnutí oka rukou, může čočka z ničeho nic vypadnout. Proto s sebou vždy pro jistotu nosím v kabelce brýle. A také pokud se vám při nasazování čoček pod ni dostane nějaká nečistota, může vás pak čočka celý den dřít a to je dost nepříjemné. Proto je lepší si před každým nasazováním pořádně umýt ruce a utřít si je do utěrky, z které se nic neuvolňuje (tedy ne do froté ručníku).

No a takovou další nevýhodou je celkem vysoká cena kontaktních čoček. Běžné balení čoček se cenově pohybuje od 500 do 1000 Kč. Můžete si ovšem vybrat z mnoha druhů kontaktních čoček.

Jednodenní čočky se prodávají obvykle v balení po třiceti kusech. Tyto čočky jednoduše ráno rozbalíte, nasadíte a večer vyhodíte. Jejich výhodou je to, že nemusíte tak přísně dodržovat hygienu. Tyto čočky jsou proto vhodné například když jedete stanovat.

Dalším druhem čoček jsou 2 týdenní. Balení obsahuje sice pouze šest kusů, ale jeden pár čoček vám vydržím mnohem déle. Musíte si ovšem k nim pořídit pouzdro a sterilní roztok. Do pouzdra s roztokem každý den čočky ukládáte a další den si je opět nasazujete. Právě tyto čočky preferuji já. Když se o ně dobře starám, kupuji si další balení až po půl roce a to se rozhodně finančně vyplatí.

Dále ještě existují měsíční a čtvrtletní kontaktní kočky. Používají se stejně jako čočky 2 týdenní, ovšem jeden pár můžete užívat další dobu. Ale je opravdu nutné čočkám věnovat po hygienické stránce velkou pozornost.

Pro ženy, které trpí krátkozrakostí a přitom jim brýle vadí, jsou čočky rozhodně nejlepším řešením. Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji. Nejen, že teď rozhodně nemám komplexy z brýlí, ale navíc mi brýle nepřekážejí při řízení auta, v létě nemám obroučky opálené na obličeji a rozhodně nyní vynikne mé líčení a obličej celkově.

redaktorka: Vlaďka Junková