- RubrikaKULTURA

Koncert S brejlema nebo bez brejlí letos podpoří ranou péči

18.11.2019

Bluesová zpěvačka Juwana Jenkins, písničkářka Mucha a pražská funková kapela United Heads. To budou hlavní hvězdy benefičního koncertu S brejlema nebo bez brejlí, který pořádá organizace EDA letos už popáté, a bude se konat v pražském klubu Jazz Dock 26. listopadu od 19 hodin. Koncert bude oslavou 30. výročí od vzniku rané péče v České republice. Večerem provede Anatol Svahilec a nebude chybět ani bohatá tombola. Výtěžek bude věnován na ranou péči – službu, kterou EDA poskytuje rodinám dětí od narození do sedmi let, které trpí zrakovým nebo kombinovaným postižením. 

Koncert S brejlema nebo bez brejlí začne úderem 19 hodiny a v průběhu večera vystoupí  například americká bluesová zpěvačka a patronka EDY Juwana Jenkins. Ta bývá kritiky označována za královnu blues. Následovat ji bude písničkářka Nikola Mucha. Ve svých písničkách přímočaře a provokativně komentuje dění kolem sebe. S kytarou vystupuje od 15 let a je jistě ojedinělým úkazem na české hudební scéně. „Všichni se těšíme i na poslední kapelu – United Heads, kteří na koncertu vystupují každý rok, a podle jejich písně Brejle je pojmenována celá akce,“ představuje poslední účinkující Petra Mžourková, ředitelka EDY. Večerem provede vtipný moderátor Anatol Svahilec, známý přednesem zvaným slam poetry, za který byl oceněn i titulem mistra republiky. Jedná se o básnicko-zpěvný autorský projev, často improvizovaný a zpestřený zapojením diváků.

Zisk bude věnován péči o děti s postižením

Výtěžek benefičního koncertu bude věnován rané péči, sociální službě, kterou EDA poskytuje v Praze, Středočeském, Ústeckém a Pardubickém kraji. Raná péče oslaví v příštím roce 30. výročí od svého vzniku v České republice a koncert v Jazz Docku bude první oslavou významného výročí. Službu nabízí EDA v rodinách, kde se narodí dítě se zrakovým nebo kombinovaným postižením. „Už samotný název služby – raná péče – vypovídá o tom, jak důležitou roli hraje při jejím poskytování čas. Rodina nás potřebuje hned na začátku, když se ukáže, že miminko má nějaký zdravotní problém. V tu chvíli je důležité poskytnout rodičům podporu, ukázat jim, co mohou udělat pro své dítě, aby se dobře rozvíjelo, ale také, co mohou udělat pro sebe, aby složitou situaci, na kterou je nikdo nepřipravil, zvládli,“ přibližuje význam služby vedoucí rané péče EDA, Jana Ježková.

Tombola nabídne atraktivní výhry

Návštěvníci koncertu se mohou těšit na losování tomboly. Díky šťastnému losu mohou získat masáže, večeře, powerbanky, dárkové balíčky a poukazy, knihy či kuchyňské vybavení a mnohé další. Lístky na koncert v hodnotě 250 nebo 350 korun jsou dostupné přes SMS ticket. Více informací o akci je k dispozici na webových stránkách EDY https://eda.cz/cz/o-nas/co-je-u-nas-noveho/jazz_dock_2019.

Záštitu nad akcí převzala Mgr. Milena Johnová, radní Hlavního města Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví. Akci podpořil také Magistrát hlavního města Prahy.

EDA cz zajišťuje ranou péči, provozuje krizovou linku a speciálně pedagogické centrum

Posláním organizace EDA cz, z. ú., je pomáhat rodinám dětí se specifickými potřebami zvládat složité životní situace. EDA je oporou rodinám, ve kterých se narodilo dítě se zrakovým a dalším postižením. Poskytuje profesionální sociální službu rané péče, a to již od roku 1990. Působí ve čtyřech regionech České republiky a aktuálně pomáhá ve 260 rodinách. Poradkyně rané péče EDA jsou odbornice na péči o děti se zrakovými a kombinovanými vadami a rozvoj jejich dovedností. Organizace vydává publikace a zpravodaj, vyvinula aplikace pro trénink zraku a jemné motoriky na tabletech, vzdělává rodiče i další specialisty a zastává názor, že odborníkem na péči o vlastní dítě má být rodič a ne instituce.

EDA také provozuje krizovou linku a chat EDA 800 40 50 60 pro rodiny, které se potýkají s těžkým úrazem dítěte, závažnou diagnózou či postižením. V roce 2015 rozšířil služby o Speciálně pedagogické centrum EDA.