- RubrikaNEWS

KÓD SALOMON ÚTOČÍ! PŘIJEĎTE V ČERVENCI ZACHRÁNIT OSTRAVU PŘED MAGICKÝM TALISMANEM

18.7.2014

Nová zábavná turistická hra Kód Salomon, kterou si může zahrát každý, kdo si zdarma stáhne stejnojmennou aplikaci do chytrého mobilního telefonu, v červenci láká do Ostravy na mimořádný zážitek. Kdo se pustí do luštění záhady talismanu barona Rothschilda během prvního prázdninového měsíce, zažije nejen magickou atmosféru hry a objeví Ostravu tak, jak ji dosud neznal, ale má šanci vyhrát řadu cen.

V sobotu 26. července může každý změřit své síly s dalšími týmy hráčů v rámci speciálního herního dne. Účastníci této akce získají navíc možnost luštit šifry v Ostravském muzeu, na Dole Landek a ve Světě techniky U6  zdarma, pokud do nich budou chtít vstoupit. V rámci festivalu Colours of Ostrava, který začíná již 17. července chystají tvůrci hry další prezentaci a minihru

Václav Palička, iniciátor celého projektu a vedoucí Odboru ekonomického rozvoje magistrátu připomíná proč: „Přemýšleli jsme, jak propojit turisticky nejzajímavější místa Ostravy a sdělit světu, že stojí za to je navštívit. Mohli jsme použít obvyklé propagační letáky nebo zavést zvláštní autobusy, ale rozhodli jsme se vytvořit nástroj k podpoře cestovního ruchu, jaký zatím žádné město u nás nemá.“ Hra získala ocenění na přehlídce mobilních aplikací AppParade. Další informace jsou k dispozici na www.kodsalomon.cz.

Kód Salomon je zážitková herní aplikace, první svého druhu u nás. Od 1. května vodí své uživatele po nejzajímavějších místech Ostravy, jako jsou například industriální památky v Dolní oblasti Vítkovice, Slezskoostravský hrad, ZOO nebo halda Ema. Oživuje minulost významných lokalit pomocí jednoduchých úkolů a napínavého animovaného komiksu. Je ideální pro rodiny s dětmi, ale stejně tak je vhodná i pro jednotlivce a týmy starších dětí nebo dospělých, kteří spolu mohou soupeřit o čas a získané body v reálném čase.

Hlavním hrdinou aplikace je současný kluk Filip, kterému jeho zesnulý dědeček – historik se zálibou v mysticismu, zanechal deník s návodem, jak zachránit město Ostravu před ničivou silou talismanu. Hráčům se během hry po městě zjevují v telefonech historicky reální svědci napínavé story: baron Salomon Rothschild – zakladatel Vítkovických železáren a Oskar Federer – jejich předválečný generální ředitel. Svědectví podávají i smyšlené postavy, například stařičký archivář z Vítkovického zámečku nebo šílený amatérský historik Obehnal.

Animovaný příběh inspirovaný dějinami Ostravy nadchne retro-grafickým designem na motivy Julese Verna či Karla Zemana, kresby jsou dílem výtvarníka Jana Lastomírského. Samotné retro-prostředí aplikace půvabně kontrastuje s moderní povahou telefonů či tabletů.

Aplikaci si lze do mobilu stáhnout a prohlédnout zdarma kdekoliv. Hrát ji lze ale pouze v Ostravě na předem určených trasách. K dispozici jsou dvě krátké – řekněme turistické –  ty naplní jeden celý den, případně dva poklidnější –  a jedna dlouhá, spíše pro místní hráče, která zahrnuje 15 lokalit a může zabrat i několik dní.

Šifry zvládnou s pomocí rodičů rozluštit i děti, finesami aplikace jsou úkoly využívající nejnovější technologie. Telefon pozná místo, kde se nacházíte a na základě toho reaguje, podobně jako při geocachingu. Dokáže ale rozpoznat i předmět v terénu, na nějž ho namíříte (například sochu) a pak teprve otevřít další díl animace nebo přístup ke kódu (pracuje s tzv. augmentovanou realitou). Hráči šifrovacích her vědí, že jim navštívená místa v paměti utkví jinak a hlouběji, než při pouhé procházce.