- Rubrika50. MFF KV

Kobry a užovky, silný příběh o dvou bratrech, drogách a smyslu života

11.7.2015

Druhý český snímek v hlavní soutěži karlovarského festivalu Kobry a užovky měl velký ohlas. Ve snímku excelují bratři Hádkové. Snímek je od poloviny února v kinech a už nasbíral přes 80 tisíc diváků.

Dva bratři – na venek odlišní, uvnitř však velmi podobní. Starší Užovka je možná rozumější, ale rád se někdy napije a hledá něco, kde by se uchytil. Ve skoro čtyřiceti letech nenašel ani tu pravou, ani stabilní práci. Mladší Kobra je feťák, nedá se na něj spolehnout a je tak trochu magor. Bydlí s věčně opilou matkou a vykrádá chatky, aby měl alespoň na trochu fetu.

Když se ale objeví bývalý spolužák Užovky a nabídne mu spolupráci, zdá se, že se vše obrací k lepšímu. Užovka má stálou práci, dostatek peněz, přítelkyni. Avšak to by nesměl být na blízku Kobra, který vše obrací v průsery.

Velmi silný příběh dvou bratrů, kteří i přes všechny své životní problémy, drží stále při sobě. O výborný scénář se postaral Jaroslav Žváček. Ten ho psal jako studentskou práci ve 3. ročníku FAMU.

V hlavních rolích si zahráli bratři Hádkové. „Chtěl jsem, aby to hráli opravdu biologičtí bratři. Byl to přidaný atribut, že jsou to vlastně herci. Matěj s Kryštofem byli první volba, šli do toho okamžitě,“ vysvětloval režisér filmu Jan Prušinovský.

I pro Matěje a Kryštofa byl film zajímavá zkušenost. „Vždycky jsme si přáli hrát spolu v jednom filmu a teď se nám to splnilo. A hlavně nás to bavilo,“ shodli se oba. „Je příjemný chodit do práce se svým bratrem, pokud s ním tedy máte dobrý vztah,“ dodal Matěj.

I režisér Prušinovský popisoval jejich chování na „place“. „Hecovali se, neustále se kontrolovali. Bylo mezi nimi takové sympatické pnutí,“ dodal režisér. Na otázku, zda mají Matěj i Kryštof podobný vztah (jeden hodný-jeden zlobivý) i ve skutečném životě odpověděli: „Ne v rámci klasických rodinných vztahů. Jsme hodní oba dva.“