- Rubrika48. MFF KV

Knězovy děti, křesťanská komedie s vážným koncem

3.7.2013

Co se stane, když kněz nastoupí na neobvyklou cestu, aby rozšířil svoji farnost? Když boží plán byl překažen, jsou povoleny všechny prostředky, aby vše bylo zas tak, jak bylo plánováno?

Podle divadelní hry Mate Matišiće byl režisérem Vinko Brešanem natočen chorvatsko-srbský snímek o knězovi  s neortodoxními metodami. Na malý ostrůvek v Dalmácii byl přidělen nový mladý kněz, bohužel zde zjistí, že ostrov umírá. Častěji musí zapisovat do matriční knihy úmrtí než do knihy narození.

Teprve zpověď místního trafikanta ho přivede na stopu, co za touto zkázou je. Spolu proto připraví ďábelský plán (ale bohem posvěcený), jak znovu na ostrov navrátit dětský smích.

Zřejmě jediná komedie, která se letos probojovala do hlavní soutěže, využívá svůj chorvatský původ, aby vynikla mezi ostatními vážnými a psychologickými tématy ostatních soutěžních snímků. A docela se to povedlo, protože tenhle film si budete pamatovat.

Příběh otevírá starý kněz, který o sobě tvrdí, že je těhotný. Celý film čekáte na vysvětlení, proč tomu tak je, aby nakonec tvůrci toto tvrzení nechali otevřené a vy sami musíte přít na to, jak to bylo myšleno.

22775-default-katalog_2013_selection-comp_svecenikova-djeca_wf-1

Režisér na tiskové konferenci uvedl, že chtěl svým novým snímkem chtěl mimo jiné poukázat na stereotypy a předsudky lidí v Chorvatsku, proto se rozhodl natočit Knězovy děti jako komedii, „V komedii můžete navíc lépe zacházet se stereotypy. V dramatu to je nebezpečné,
můj film je ale parodií stereotypů.“.

Knězovy děti je snímek plný strhující chorvatské hudby, při které si budete podupávat. Přes formát komedie, příběhu plného vtipu a narážek, si film dokázal udržet svoje téma a poslání. Nejedná se tedy o bezmyšlenkovitý humor, při kterém se bude „řezat“ každým okamžikem. Obzvlášť konec, nesoucí se na vážnější notě, dodá celému zážitku jiný kompletnější pohled.

Chorvatsko, Srbsko, 2012, 96 min
Sekce: Soutěžní sekce
Režie: Vinko Brešan
Scénář: Mate Matišić
Hrají: Krešimir Mikić, Nikša Butijer, Marija Škaričić

foto: kviff.com

Podobné články