- Rubrika

Karlovarský festival podpoří „jiné“ filmy

19.5.2009

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary na své půdě každoročně vítá řadu aktivit k podpoře charitativních projektů, usiluje o to představovat a podpořit programy a práci lidí, kteří navzdory svému handicapu dokáží zajímavé věci.

V letošním roce budou v rámci festivalu uvedeny filmy z netradiční přehlídky „Mental Power Prague Film Festival“, která nabízí možnost seberealizace „jiným“ lidem a výsledkem jsou často naprosto mimořádné filmové příběhy realizované a hrané lidmi s duševním či tělesným postižením s obrovským nasazením, zaujetím a upřímností.


_

Tento speciální festival dává prostor původní filmařské tvorbě lidí s handicapem. Filmy netvoří plytké scénáře, ale slova, která nemohou být neprožita, neboť je sami herci mnohdy říkají poprvé v životě. Každý krok je boj, každá scéna objevený výraz, pohyblivá leporela, poskládaná z radosti a bolesti, která sama promlouvají tváří (ne)herců, laškují s kamerou, a vytváří obrazy rozličných barev i chutí, jež, smotané v kornoutku, podávají nonšalantně divákovi.

Projekt, oceněný cenou „Mosty 2008“, spojuje břeh klasického filmu s ostrovem, kterým se mnohdy stává svět handicapovaných. Ukazuje jejich umění světu, nechává je samotné rozhlédnout se a okusit pozici pro ně neobvyklou. Film poskytuje prostor mnoha uměleckým výrazům, nabízí rozličné možnosti projevu a vyjádření, a proto se stal vhodným nástrojem pro rozvoj lidí s postižením, který ovlivňuje do značné míry jejich schopnosti a sebevyjádření a zároveň divákovi ukazuje novou cestu vnímání nejen okolí, ale i sebe samého.


_

Na karlovarském festivalu budou k vidění tři ukázkové filmy z široké palety Mental Power Prague Film Festivalu. Vybrali jsme snímky, ve kterých je nejlépe zřetelný směr a myšlenka festivalu. Hombredo, Karlička Červená aneb Jak vlk zůstal vlkem a lidé zůstali lidmi a Postiženi uměním.

3. oficiální ročník festivalu se bude konat 4.-6. června 2009 v Divadle Palace na Václavském náměstí v Praze, svou tvář propůjčila festivalu herečka Tatiana Vilhelmová. Festival se koná za podpory Národní rady osob se zdravotním postižením v ČR, záštitu nad 3. ročníkem festivalu převzal primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém.
Veškeré informace o tomto i minulých ročnících naleznete na webových stránkách www.mentalpower.cz, včetně ochutnávky několika filmů z uplynulých let.