Karlovarský festival ocení režiséra Václava Vorlíčka

25.4.2017

Přinášíme první novinky 52. Mezinárodního festivalu Karlovy Vary.

Cena prezidenta MFF KV pro Václava Vorlíčka

Za umělecký přínos české kinematografii získá tento rok Cenu prezidenta Václav Vorlíček. Legendární český scenárista a režisér krátce před festivalem oslaví osmdesáte sedmé narozeniny. Spolu s dlouholetým kolegou a kamarádem, spisovatelem a scenáristou Milošem Macourkem, vytvořili originální tvůrčí tandem, který napsal svébytnou kapitolu ve vývoji českého filmu. Do jejich portfolia neodmyslitelně patří například „komiksová“ veselohra Kdo chce zabít Jessii?, Pane, vy jste vdova!, pohádková komedie Dívka na koštěti, dále Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách nebo televizní seriály Arabela, Létající Čestmír, Rumburak.

V sedmdesátých a osmdesátých letech doplňily Vorlíčkovu tvorbu také pohádky. Především Tři oříšky pro Popelku, oceněné na řadě festivalů, se staly klasikou českých televizních Vánoc. K pohádkovému námětu se Václav Vorlíček vrátil i ve volné parafrázi pohádky O Šípkové Růžence ve filmu Jak se budí princezny, třetí ze série zmodernizovaných pohádek pak byl Princ a Večernice.

I poslední roky se Vorlíček věnuje spíše pohádkovému žánru – Pták Ohnivák, Jezerní královna. Zatím posledním filmem bylo volné pokračování úspěšné Dívky na koštěti Saxána a Lexikon kouzel.

Ocenění pro režíséra Kena Loache a scénáristu Paula Lavertyho

Režisér Ken Loach a scénárista Paul Laverty

Režisér Ken Loach a scénárista Paul Laverty

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na 52. ročníku MFF KV převezmou dva filmaři. Svou společnou autorskou tvorbou zásadně ovlivnili vývoj ostrovní kinematografie. Režisér Ken Loach a jeho dvorní scenárista Paul Laverty společně vytvořili 12 celovečerních a 2 krátké filmy a stali se průkopníky britského sociálně realistického filmu s humanitním poselstvím.

Oba umělci získávají ceny na renomovaných mezinárodních filmových přehlídkách (Cannes, Benátky). Ani Karlovy Vary jim nejsou cizí, v minulosti zde získali už několik ocenění. Karlovarský festival uvádí Loachovy a Lavertyho filmy průběžně ve svém programu.

Herec Josef Somr v nové znělce MFF KV

Herec Josef Somr

Herec Josef Somr

V nové znělce, která bude slavnostně představena na zahájení 52. ročníku MFF Karlovy Vary, uvidíme českou hereckou legendu Josefa Somra. Divadelní a filmový herec je držitelem Ceny prezidenta MFF KV z roku 2012. Natáčení se opět ujme dlouholetý autor karlovarských znělek, režisér Ivan Zachariáš.

Světová premiéra restaurovaného filmu Obchod na korze

52. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary naváže na úspěšnou tradici z minulých let a uvede světovou premiéru digitálně restaurované kopie Oscarem vyznamenaného filmu Obchod na korze tvůrčí dvojice Ján Kadár – Elmar Klos.

„Základ veškerého násilí tvoří vždycky hodní, neškodní a vůči násilí pasivní lidé,“ charakterizoval hlavní myšlenku příběhu Ján Kadár a Elmar Klos k tomu dodával: „Je velké zjednodušení, když se násilí vykresluje toliko v podobě ďábla. Ono přece může být i velice žoviální, lidské, sousedské a přitom stejně zlé.“

Slavnostní premiéra digitálně restaurované kopie filmu Obchod na korze proběhne 1. července 2017 ve Velkém sále hotelu Thermal.

Pocta Jiřímu Brdečkovi

Limonádový Joe

Limonádový Joe

Karlovarský festival připravil při příležitosti stého výročí narozenin legendy českého filmu Poctu Jiřímu Brdečkovi. V jejím programu uvede slavný film Limonádový Joe a průřez autorskou tvorbou Brdečkových krátkých filmů.

Podobné články