- Rubrika

Karlovarský festival ocení Jana Švankmajera

28.4.2009

Na 44. ročníku MFF Karlovy Vary převezme čestné ocenění Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii režisér, výtvarník a zcela jedinečná autorská osobnost českého a světového filmu Jan Švankmajer.

Jan Švankmajer, který oslaví v září pětasedmdesátiny, patří k mezinárodně nejuznávanějším českým filmovým tvůrcům. Původně divadelník a loutkář se filmem začal zabývat již v polovině šedesátých let. Jako režisér debutoval v roce 1964 krátkým filmem Poslední trik pana Schwarzewalda a pana Edgara. Celá jeho následující tvorba, jak krátkometrážní tak celovečerní, způsobem jinde nevídaným využívá rozličné techniky animace v kombinaci s hrou živých herců. Dnes je považován za vizionáře, který významně obohatil nejen žánr filmové animace. Jeho práce inspirují následovníky po celém světě. Jeho tvorba, ať už filmová, výtvarná nebo teoretická, je úzce spjata s kolektivní aktivitou Surrealistické skupiny v Československu. Jeho nepostradatelnou, celoživotní spolupracovnicí byla jeho žena, výtvarnice Eva Švankmajerová (1940 – 2005), která se podílela na většině jeho filmů.

V 70. a 80. letech natáčí řadu úspěšných krátkometrážních a středometrážních snímků, např. Don Šajn (1970), Do pivnice (1982), Zánik domu Usherů (1980), Kyvadlo, jáma a naděje (1983). Oficiální místa Švankmajerovu originální a nezařaditelnou tvorbu, která v zahraničí vzbuzovala úžas, mlčky tolerovala. V 80. letech spolupracoval jako výtvarník také na řadě divácky úspěšných filmů jiných režisérů – např. Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech.

Svou celovečerní filmovou tvorbu zahájil snímkem Něco z Alenky (1987), inspirovaným slavnou knihou Lewise Carrolla. V 90. letech, po pádu komunistického režimu natočil Jan Švankmajer krátkometrážní satiru Konec stalinismu v Čechách, černou grotesku Jídlo (1992) a celovečerní filmy Lekce Faust (1994) a Spiklenci slastiLekce Faust získal herec Petr Čepek Českého lva in memoriam za nejlepší mužský herecký výkon, Jan a Eva Švankmajerovi Českého lva za nejlepší výtvarný počin a zároveň byl Jan Švankmajer oceněn Českým lvem za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Následoval Otesánek, který získal Českého lva pro nejlepší film roku 2001, Jan a Eva Švakmajerovi pak byli oceněni Českým lvem za výtvarné řešení. Zatím poslední celovečerní film Jana Švankmajera Šílení (2005) má na kontě Českého lva za nejlepší výtvarný počin pro Evu Švankmajerovou a Veroniku Hrubou.

Jako poctu Janu Švankmajerovi uvede 44. ročník MFF Karlovy Vary snímek Spiklenci slasti. (1996). Za hlavní roli ve filmu