- RubrikaHudbaKULTURA

John Stump – šprýmař nebo génius?

12.4.2011

Slyšeli jste už někdy o člověku jménem John Stump? Pokud ano, tak pravděpodobně jako o „tom šílenci, co složil Death Waltz“.

John Stump (na fotce v levém dolním rohu) totiž stvořil něco jako hudební legendu. Skladbu “Faerie’s Aire and Death Waltz“ (pocta českému skladateli Zdeňku Fibichovi). Ta se mezi lidmi šíří už od 90. let minulého století a je známá hlavně mezi muzikanty. Vzhledem k tomu, že o Johnu Stumpovi nebyly k nalezení žádné oficiální informace, byl ale pokládán pouze za fiktivního skladatele. Jeho rodina na něj vzpomíná jako na brilantního šprýmaře, který na Vánoce posílal pohledy od neexistujícího strýčka či jako na samotářského obézního člověka posedlého hudbou a absurdními vtipy. Do jeho smrti neměli příbuzní o hudebním skvostu ani tušení – dostal se jim do ruky až s pozůstalostí. V současné době má skladba na serveru youtube.com přes půl milionu přehrání a často ji můžete najít na diskusních fórech jako zajímavost pro pobavení.

John Arthur Stump se narodil roku 1944 a zemřel 20. ledna roku 2006. Za života se bohužel nedočkal uznání za svůj talent a kreativitu. Je tak jedním z těch, kteří budou žít svou posmrtnou slávou. John vystudoval skladbu a instrumentaci na Long Beach City College a za život vystřídal několik zaměstnání. Byl nadšeným fanouškem Beatles, kterým dokonce pomáhal opravovat texty v kolekci „The Compleat Beatles“. Informace, které dnes o Johnu Stumpovi kolují na internetu jsou omezeny tím, co o něm prozatím napsal jeho synovec na stránku: http://lostinthecloudblog.com/2010/03/13/john-stump-composer-of-faeries-aire-and-death-waltz/. Doufejme, že se toho o životě a tvorbě Johna Stumpa brzy dovíme více.

Zde si můžete poslechnout onu skladbu Faerie’s Aire and Death Waltz“. Pro člověka se dvěma rukama je nehratelná a tak zde lidský subjekt nahradil počítač. Notový zápis však každého zajisté pobaví. Napsal John Stump naschvál falešný notový list, aby si vystřelil z hudebníků nebo byl génius a napsal legendární skladbu, která svou absurdní obtížností vyvolává rozpačitý smích?

http://www.youtube.com/watch?v=Gx02KOGhjes

Když už mluvíme o notových listech, za prohlédnutí určitě stojí i ty od Johna Stumpa. Nejen, že noty jsou absurdně rozmístěné a některé značky pro hudebníky nedávají smysl, ale noty jsou navíc doplněny o vtipné pokyny jako „Vypusťte tučňáky!“ či „Odstraňte dobytek z pódia“ či „První housle si vymění místo s druhými houslemi a sledují, jestli si někdo všiml“.

Určitou podobnost s tvorbou Johna Stumpa lze najít v pracech například:

Yamasakiho Atusi

Jamese Plakovice

nebo George Crumba

Zdroj: http://lostinthecloudblog.com/2010/03/13/john-stump-composer-of-faeries-aire-and-death-waltz/

Lucie Merunková

Studentka Marketingové komunikace a PR, fotografka, pisálek a milovník přírody, hudby a přátelského posezení.