- RubrikaFilm

Jiří Mádl: Kazil jsem morálku třídy v jiným slova smyslu

17.3.2012

Od 15. března běží v kinech nová česká komedie Probudím se včera. Ve filmu si zahráli například Jiří Mádl, Filip Blažek, Eva Josefíková, Viktor Preiss nebo olympijský vítěz Roman Šebrle. Více o filmu se dozvíte zde.

Přinášíme rozhovor s Jirkou Mádlem, který ve filmu ztvárňuje roli Petra Koláře – čtyřicátníka, který až po několika nevydařených vztazích zjistí, že pravá láska byla Eliška, do které se zamiloval v června 1989. Na cestě za studentskou láskou čeká Petra řada nečekaných situací, komických i vážnějších konfliktů – a na konci? Nejen pro diváky zcela překvapivá pointa.

Co se ti nejvíce líbí na tomhle příběhu?

Asi to, že zobrazuje něco, co bysme si všichni hrozně často přáli – že to je taková ta naděje, že třeba ještě někdy někdo vymyslí stroj času a my se vrátíme a budeme moci něco napravit. Myslím si, že to je něco, co si lidi přejou mnohem víc, než vidět budoucnost.

Co rozhodlo anebo bylo největším lákadlem, abys přijal tuhle roli? Je to scénář nebo osobnost režiséra? Nebo spousta faktorů dohromady? Nebo něco jiného?

Scénář určitě ne… smích… Určitě Milda – jako to je úplně asi to zásadní. To je takový to, že člověk vlastně spíš řeší termín a jestli je pro tu roli vhodnej, aby to jako nepodělal, já jsem se úplně necejtil už osmnáctiletej, tak jsem to i Milošovi říkal, asi rozhodla osobnost pana režiséra.

Když si vzpomeneš na svoje školní a středoškolní léta, vzpomeneš si na nějaký trapas anebo průšvih, co jsi ochoten přiznat?

Já jsem chodil na osmiletý gymnázium a za první čtyři roky na gymplu jsem měl čtyři podmínečný vyloučení, ale byly většinou za nějaký fakt kraviny, za nějaký vyrušování v hodinách a takovýhle kecy. Ale já jsem nikdy nikomu neublížil a nikdy jsem se nepral. Byl jsem spíš takovej… ve třídě… že jsem kazil morálku třídy v jiným slova smyslu. A pak jsem třeba na výletech byl na pokoji holek v pozdních hodinách nebo tak, a to jsem neměl. Nic jako hroznýho – myslím si.

Jakpak se ti hraje s králíkem, co by hereckým kolegou?

Králík je výbornej, králík totiž vůbec nekazil záběry, králíka jsem musel jen jednou jedinkrát trochu proplesknout, jinak je úplně super. Vycvičenej jak stroj – vůbec to nechápu, protože ono to zvíře vůbec nemůže bejt chytrý, protože zvířata jsou v postatě hloupý. Já nechápu, jak s nima dokáže někdo takhle pracovat, že jsou vlastně stoprocentní. My jsme se toho báli, v tom scénáři to byl fakt největší otazník, jestli to tam vůbec dávat a jsme rádi, protože to vypadá výborně a nemáme žádný animace, je to opravdu pravej králík, co přede mnou zdrhá.

Takže myslíš, že to vyjde?

Já myslím, že jo.