- RubrikaDivadlo

Jihočeským divadlem se neslo: Donaha!

8.4.2010

Původní autorka, spisovatelka Wendy Holdenová, jistě netušila, že její povídka The Full Monty (překlad Donaha!) dobije příčky britského filmu. Úspěšný stejnojmenný film Donaha! od režiséra Petera Cattenea si získal mnoho diváků a upoutal dokonce tak, že se pod vedením Davida Yazbeka a Terrence McNallyho o několik let později dostal v muzikálovém zpracování dokonce až na Broadway!

 „Mužům bez práce docházejí peníze, jejich sebevědomí je v troskách. Ještě ke všemu jsou jejich ženy ochotné vyhazovat prachy za pánský striptýz! Taková pitomost!”

 

 

Takto upoutává Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích na představení slavného muzikálového hitu hraným pod vedením režiséra Petra Gábora, na které diváci mohou chodit už od února 2007. Přestože jsem představení Donaha! viděla již před nějakou dobou, zůstalo mi živě vryto do paměti a zanechalo ve mně nadšení.


V malém průmyslovém městečku v Anglii propouští ocelárna své zaměstnance. Spoustu lidí se tak ocitne v těžké situaci, jsou bez práce, docházejí jim peníze a nemohou nové místo sehnat. Jedním z nich je také Jerry Lukowski (Roman Nevěčný) a jeho nejlepší kamarád Dave Bukatinsky (Martin Hruška).

 

Zatímco si většina nezaměstnaných mužů snaží hledat práci, jejich manželky utrácí peníze v místních striptýzových podnicích. Mezi nimi také Jerryho bývalá manželka Pam (Věra Hlaváčková), Davova energická žena Georgie (Taťána Kupcová), jejich kamarádky Susan a Joanie a také Jerryho milenka Estelle. Jerry a Dave, kteří viděli představení striptýzové hvězdy Buddyho Walshe (Ondřej Veselý), jsou znechucení a nechápu, co na takových umělých vymydlených šašcích ženy z jejich města vidí.

 

V Jerryho hlavě se tak zrodí nápad: když jsou ženy ochotné platit za striptýz takovýmhle cizím pitomcům, kolik by asi daly za svléknutí mužů z jejich města? A co teprve kdyby šli opravdu donaha?“

 

V příběhu si každý může najít svoje. Témata lásky, přátelství, mezilidských vztahů, těžkých životních rozhodnutí a obtížných situací doplňují skvělé vtipné komentáře postav a bizardní situace, které jsou nezbytnou součástí celého představení. Tento muzikál humorem doslova přetéká. Zaručeně diváka pobaví, zvedne náladu a dovolí mu zapomenout na starosti všedního dne.

 

Za zmínku stojí skvělé herecké projevy, hlavně představitelů dvou hlavních postav Romana Nevěčného a Martina Hrušky. Činoherním hercům neubral na velice slušných výkonech ani zpěv, který zvládli překvapivě dobře. Nejlépe hlasem bezesporu vynikala Daniela Bambasová hrající praštěnou Jeanette.

 

Pochvalu si jistě zaslouží také kostymérka a dramaturgie. Pokud se chcete opravdu pobavit, neváhejte a navštivte 14. 4. 2010 příští představení. Určitě nebudete litovat!