- RubrikaHudba

Jihočeské divadlo zahájí sezonu netradičním koncertním setkáním Brahmse a Martinů

9.9.2015

Mohli se potkat jenom teoreticky. Když Johannes Brahms na jaře 1897 umíral, chystal se šestiletý Bohuslav Martinů teprve do školy. Koncert se skladbami těchto význačných komponistů, který pod klenbou katedrály Sv. Mikuláše v Českých Budějovicích 12. září od 19.30 hodin oficiálně zahájí novou sezonu Jihočeského divadla, proto pořadatelé nazvali Brahms a Martinů – netradiční setkání.

Skladby z dílen uvedených autorů však zazní v obráceném pořadí, než napovídá název koncertu. Orchestr Jihočeského divadla pod taktovkou generálního hudebního ředitele Maria De Rose (na snímku) nejprve v obnovené světové premiéře předvede Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 Bohuslava Martinů. Sólový part zahraje koncertní mistr Václav Žák. Vrcholem večera se poté stane Symfonie č. 2 D dur, opus 73 Johannese Brahmse.

Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 představuje čtvrté koncertní dílo Bohuslava Martinů pro uvedený strunný nástroj. Zatímco populární Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 se přibližuje velkým koncertům novoromantického typu, vyznačuje se „dvojka“ lyričtějším, skoro intimním výrazem. S výjimkou pronikavě brilantní kadence před závěrem třetí věty postrádá sice virtuózní okázalost předchozích děl, zůstává však krásným příkladem dialogu a souhry mezi sólistou a orchestrem.

Brahmsova Symfonie č. 2 vznikla roku 1877 při letním pobytu skladatele v korutanském městečku Pörtschach am Wörthersee pod vrcholky Alp. Pastorální nálada tohoto díla se často srovnává s atmosférou líčení přírodních scenérií a krás ve slavné Šesté symfonii F dur, opus 68, Ludwiga van Beethovena, jenž byl Brahmsovým vzorem v kompoziční technice na symfonickém poli. Romantická Brahmsova symfonie podle vlastních slov autorových obsahuje melancholické tóny a je plná lyrického světla.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Ján Honza