- RubrikaNEWS

Jihočeská metropole a Mattoni půlmaraton se ukázaly jako neuvěřitelně fungující spojení

2.10.2014

Autor článku Ladislav Lhota, foto Ján Honza

Mattoni půlmaraton u soutoku řek Malše s Vltavou budí stále vyšší pozornost mezi sportovci i veřejností. Pořadatelé na tiskové konferenci zhodnotili přínos dosavadních třech ročníků a přiblížili novinky pro čtvrté pokračování, které je na programu 6. června 2015.

Mattoni půlmaraton České Budějovice je součástí RunCzech běžecké ligy složené ze sedmi závodů v pěti městech České republiky a jednom hostujícím závodě, kterým se exkluzivně stal New York City Marathon. Na sedmi domácích závodech se letos představilo 185 elitních atletů a 109 atletek z celého světa. Nechyběl úřadující světový šampión Geoffrey Kamworor, dvojnásobná mistryně světa v maratonu Edna Kiplagat nebo čerstvý světový rekordman Dennis Kimetto.

Na startu byl rovněž českobudějovický běžec Jan Kreisinger, který má za sebou účast na olympijských hrách v Londýně, a zapojila se řada známých osobností – vedle sportovců Romana Šebrleho, Ludmily Formanové, Petra Koukala či Lukáše Mensatora si vyzkoušela dálkový běh také Miss World Taťána Kuchařová, komentátor Vojtěch Bernatský, kardiochirug Jan Pirk nebo klavírní virtuos Michal Rezek.

RunCzech ligu v roce 2014 běželo celkem 69 807 závodníků, z nichž 23 411 se zúčastnilo nesoutěžních běhů. Vedle jednotlivců poměřilo své síly také 1 265 čtyřčlenných štafetových týmů a 555 dvoučlenných štafet. V Českých Budějovicích rostl počet účastníků z 1 438 v roce 2012 na 2 515 o rok později a 2 830 v letošním ročníku. Pro rok 2015 se počítá s novým rekordem překračujícím počet 5 300 běžců, přičemž k 1. říjnu 2014 již bylo zaregistrováno 1 154 přihlášených.

Pro jihočeskou metropoli se půlmaraton stal velmi rychle fenoménem, který obohacuje zdejší obyvatele, ale i zájemce z širšího okolí o sportovní a také fanouškovský zážitek spojený s příjemnou atmosférou této nevšední události. Městu a regionu přináší Mattoni půlmaraton současně i nezanedbatelný ekonomický profit. „V době konání akce se letos zvedl počet ubytovaných o jednu pětinu. Za půlmaratonem do Českých Budějovic přijelo celkem 3 343 lidí,“ vypočítal projektový manažer Zoran Bartek.

Do rodinného běhu, který je doprovodným podnikem půlmaratonu, se aktivně zapojil rovněž primátor Juraj Thoma. „Vždycky, když stojím na startu nebo jsem u toho, jak dobíhají běžci do cíle, někdy až do tmy, mám mrazení v zádech. Budějovice a půlmaraton se ukázaly jako neuvěřitelně fungující spojení, které potírá názor, že Češi jsou škarohlídi. Naopak, umí se radovat. Tisíce lidí si každý rok v našem městě užívají hodiny radosti a žijí z nich několik měsíců,“ prohlásil Thoma.

K desítkám dobrovolníků pomáhajících při zajištění průběhu běžeckého svátku se pravidelně řadí vysokoškolští studenti. „Půlmaraton je pro mě něčím, co si nechci nechat ujít, poněvadž je to mimořádný zážitek. Budějovice obrovsky rozkvetou a řekl bych, že se posílí i univerzitní charakter města. V minulosti jsme ho tolik nevnímali. Teď si myslím, že ano, a významně k tomu přispívá půlmaraton. Studenti se jako dobrovolnící zapojují naprosto nadšeně,“ nechal se slyšet rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Čtvrtý ročník Mattoni půlmaratonu České Budějovice by se měl pyšnit nejen rekordním počtem účastníků, ale organizátoři se pokusí pro tento závod vybojovat Zlatou známku, která je nejvyšším oceněním kvality udělovaným Mezinárodní asociací atletických federací IAAF. Budějovický půlmaraton je dosud nositelem Stříbrné známky.

„Rádi bychom tím přispěli k oslavám 750. výročí založení města. Musíme splnit sedm parametrů, k nimž patří přímý televizní přenos nejméně do pěti zemí, bezpečnostní opatření na trase, servis pro média či antidopingové kontroly,“ sdělil prezident organizačního výboru Carlo Capalbo, jenž hodlá pro zatraktivnění iniciovat změnu trasy na základě ankety mezi občany. Start a cíl na náměstí Přemysla Otakara II., stejně i hlavní zázemí v hotelu Zvon, se však měnit nebudou.

Podobné články