- RubrikaTECH

Jedenadvacátý Concentus Moraviae láká na 22 kvartetních ansámblů

26.4.2016

Skvělé soubory, zvučná jména vynikajících sólistů i speciálních hostů doplňují až omračující čísla: 35 koncertů, 22 smyčcových kvartet od nás i ze světa, 20 měst napříč Moravou. 21. ročník festivalu Concentus Moraviae ale stejně jako řeč úctyhodných čísel charakterizuje objevná a sofistikovaná dramaturgie.

V letošním roce se tak stává největší přehlídkou kvartetních ansámblů v Evropě, vedle takřka kompletní špičky české kvartetní školy v čele s rezidenčním Pavel Haas Quartet uvítá i sedm zahraničních souborů. Ve štítu letošního festivalu najdeme také jména dvou velikánů: Williama Shakespeara a Ludwiga van Beethovena.

V těchto dnech rezidenční soubor festivalu Pavel Haas Quartet zaznamenal další velký úspěch: za své aktuální album s nahrávkou Smyčcových kvartetů č. 1 e moll „Z mého života“ a č. 2 d moll Bedřicha Smetany obdržel významné ocenění, tentokrát BBC Music Magazine Award (v kategorii komorní hudby). Tento náš v současnosti mezinárodně nejúspěšnější komorní ansámbl povede v červnu třídenní mistrovský kurz kvartetní hry na zámku v Moravském Krumlově a vystoupí na dalších pěti místech včetně rakouského Retzu. Mimořádný zážitek slibuje zahajovací koncert

1. června v mikulovském Zámeckém sále, kde vystoupí také americký Dover Quartet; společně s rezidenčním souborem přednesou Oktet pro smyčce Es dur Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Violoncellista souboru Peter Jarůšek k tomu dodává: „Pozvání na Concentus Moraviae vnímáme jako výjimečnou příležitost a možnost se komplexněji představit na domácí půdě. V takové míře se Pavel Haas Quartet v rámci České republiky ještě neobjevil a asi hned tak neobjeví.“

Zajímavým a zcela unikátním dramaturgickým zpestřením té nevyšší kvality bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Melody Makers Ondřeje Havelky 21. června v Jupiter Clubu ve Velkém Meziříčí. „Měl jsem tu čest s touto úžasnou dámou a velkou umělkyní režijně spolupracovat a jsem velmi poctěn jejím přáním zazpívat si s mými Melody Makers…” říká Ondřej Havelka a dodává: „Jsem si jist, že její hlas a srdce, které umí nádherně umocnit krásu skladeb Bachových, Dvořákových či Martinů, budou stejně zapáleně tepat ve swingovém rytmu písní Colea Portera, které spolu připravujeme…”.

Program festivalu bude již podruhé obohacen o oblíbenou akci Hudba na kole, která bude pro hudbymilovné cyklisty připravena v sobotu 11. června na česko-rakouském pomezí. Další zajímavé výlety, tentokrát dramaturgické, mířící mimo žánr tradičně pojaté vážné hudby, nabídne spolupráce Ivy Bittové se slovenským Mucha Quartet nebo zpěvačky Dashy s Epoque Quartet. Na festivalovém pódiu se objeví i překladatel a znalec Shakespeara Martin Hilský, muž, který převedl velkého alžbětince do češtiny 21. století. Program festivalu Concentus Moraviae ozvláštní i divadelní spolek Kašpar s Romeem a Julií. Závěrečný koncert bude patřit Komornímu orchestru České filharmonie, jehož vystoupení na festivalu bude zároveň zahájením fungování tohoto nově zřízeného komorního tělesa.

Podobné články