- Rubrika

Jeden svět je za dveřmi, co chystá?

16.2.2008

Pod záštitou Václava Havla, ministra kultury Václava Jehličky a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma se již po desáté bude v Praze od 5. – 13. března 2008 konat Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Následně se rozplyne i do 16ti ostatních českých měst.

Desátý ročník festivalu je věnován Aun Schan Su Ťij, nositelce Nobelovy ceny míru, a lidem v Barmě, které utlačuje brutální vojenský režim.

„Jeden svět se vždy snažil být aktuální, reagovat na klíčové události ve světě a věnovat se tématům, která byla podstatná pro Českou republiku. V tomto roce se slaví 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv na půdě OSN, v Číně se bude konat olympiáda, Česká republika se bude intenzivně připravovat na předsednictví EU, jemuž bude předcházet předsednictví francouzské. To vše zanechá stopu na programu Jednoho světa 2008.“ vyjádřil se o letošním ročníku zakladatel festivalu Igor Blaževič.

Zahájení festivalu se uskuteční 5. března souběžně na dvou místech. Večerní slavnostní zahájení v kostele sv. Anny, kde proběhne předání cen Homo Homini (cena přínos v oblasti lidských práv za rok 2007). A kina Lucerna a Světozor uvedou dokument Lisy F. Jacksonové Kongo: hluboké ticho, oceněný Zvláštní cenou poroty nedávno skončeného festivalu v Sundance.

Foto z dokumentu Lisy F. Jacksonové Kongo: hluboké ticho“ title=Foto z dokumentu Lisy F. Jacksonové Kongo: hluboké ticho

Z více než 1500 přihlášených snímků, bylo vybráno 138 dokumentů z téměř čtyřiceti zemí celého světa, které budou uvedeny jak v soutěžních, tak i tematických kategorií.

Soutěžní kategorie

Speciální sekce „Zaostřeno na diktatury“
I přesto že v letošním roce si svět bude připomínat 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv a že v řadě zemí světa v posledních desetiletích diktátorské režimy padly, speciální programová sekce „Zaostřeno na diktatury“ se bude snažit poukázat na to, že v mnoha dalších státech, např. Kuba, Barma, Severní Korea, Zimbabwe, atd., jsou pojmy jako svoboda, či lidská práva stále ještě tabu.

Právě v zahajovací den festivalu proběhne i setkání a debata patrona festivalu Václava Havla se členy poroty Rudolfa Vrby, tj. s disidenty či bojovníky za svobodu ze zemí, v nichž panují nejhorší diktatury současnosti.

Vizuál letošního ročníku zpracovává motiv současných i minulých diktátorů. Motiv loutkových diktátorů, kteří hrají stále dokola jednu a tutéž ohranou písničku a které rozzuřené publikum vyžene ze scény, zpracovalo filmové a loutkové studio Hafan Film pod vedením renomovaného animátora Jana Baleje. Hudbu vytvořil známý hudebník Jarda Svoboda ze skupiny Traband.

Hlavní soutěž
V hlavní soutěži soutěží filmy o Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii udělované Hlavní porotou. Členy Hlavní poroty jsou v letošním roce např. Ulrike Franková (známá německá dokumentaristka), Eva Mulvadová (dánská režisérka), Jean-Gabriel Périot (francouzský experimentální tvůrce) a Barbara Truyenová (televizní producentka). Český zástupcem v hlavní porotě bude Jan Šikl, významný český dokumentarista.

O ceny v hlavní soutěži se bude ucházet 16 filmů. Mimo jiné nesestřihaná režisérská verze dokumentu Občan Havel, režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka, která se na Jednom světě dočká své světové premiéry.

Foto z dokumentárního snímku Občan Havel“ title=Foto z dokumentárního snímku Občan Havel

Máte právo vědět
Kategorie představuje 16 celovečerních dokumentárních filmů, upozorňující na známá nebo zamlčovaná témata týkající se lidských práv. Tyto filmy soutěží o Cenu Rudolfa Vrby. Porota udělující tuto cenu je záměrně složena nikoli z filmařů, ale z charismatických a statečných jednotlivců, kteří porušování lidských práv zažili na vlastní kůži nebo ve své vlasti za dodržování lidských práv dlouhodobě bojují.

Soutěžní kategorie krátkých forem
Kromě dokumentů zahrnuje i experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv do 35 minut, které soutěží o Cenu primátora hl. m. Prahy za nejlepší krátký film.

Zvláštní cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, uděluje speciální porota pod čestným předsednictvím Václava Havla.

Tématické sekce a retrospektivy

Kromě filmů vybraných do soutěžních kategorií budou představeny další snímky v následujících tematických sekcích.

„Proč potřebujeme demokracii?“
Na festivalu bude představeno několik filmů z kolekce „Proč potřebujeme demokracii?“. Souběžně s festivalem uvede filmy z této sekce také Česká televize (od 19.2. do 15.4. na ČT 2 vždy v úterý ve 23.40). Promítané filmy pocházejí z dílen nezávislých úspěšných filmařů z různých zemí na celém světě.

Filmy, které změnily svět
Zde se představí osm filmů z různých zemí, které v době svého vzniku silně ovlivnily veřejné mínění a působily jako výzva ke konkrétním činům. Mimo jiné slavnou reportáž Michaela Buerka BBC New Etiopia Report (Etiopský hladomor), která rozpoutala ohromnou vlnu solidarity po celém světě a vedla k zorganizování akce Live Aid.

V doprovodu reportérů
Důležitou součástí letošního programu bude i zaměření na reportážní dokumenty. K vidění budou televizní reportážní práce několika nejvýznamnějších britských reportérů, kteří budou zároveň hosty festivalu. Budou představení televizní dokumenty na některá z nejaktuálnějších témat naší doby (dětská práce, Gaza, islámská propaganda, džihád), které vznikají v dílnách BBC a Channel 4.

Foto z dokumentu Džihádem za lásku“ title=Foto z dokumentu Džihádem za lásku

Asijské panorama
V letošním roce se v Číně budou konat olympijské hry. Proto se Jeden svět rozhodl v tomto roce zaměřit i na Asii. Kromě filmů přibližujících obrovské změny a pohyb, který se na všech úrovních v současnosti děje v Číně, Asijské panorama představí i nejzajímavější snímky, které vznikly za posledních několik let v Indii.

České dokumenty
Jako každoročně představí Jeden svět českému publiku, ale také zahraničním hostům, kvalitní české dokumenty natočené v uplynulém roce. Do programu budou letos, podobně jako loni, zařazeny české dokumenty ve výraznějším počtu než v předchozích letech. Projekce filmů budou doplněny i o osobní účast českých režisérů.

Vlastní cestou
Filmy v této kategorii se často podnětným způsobem zaměřují na život lidí v mezních situacích, ať už jde o pobyt ve vězení, odloučenost od rodiny, rodné vlasti či problémy spojené s odlišnou sexuální orientací.

Na festivalu budou dále představeny sekce: Zaostřeno na diktatury, Putinovo Rusko, Současný francouzský dokument, Umlčení svědectví.

Témata Jednoho světa 2008 jsou: Modrá zelená planeta, Po dešti, V kleci a Snášenliví – nesnášenliví. Tyto sekce zahrnují kvalitní snímky reflektující jak celospolečenské problémy současného světa, tak zajímavé osobní příběhy.

Oficiální stránky festivalu Jeden svět: www.jedensvet.cz