- RubrikaTECH

Je virtuální život lepší, než ten opravdový?

28.2.2011

Také neustále někde něco datlujete? Sms, statusy na Facebooku, komentáře, chatování s kamarády, e-maily. Činnost, která v dřívější době byla obdivuhodná, že je něco takového možné, nám v dnešní době přijde naprosto běžná.

Telefon se stal pro mnohé z nás potřebnou věcí, bez které bychom si přišli jako by nám v životě něco důležitého scházelo. Stal se pro nás kyslíkem, bez kterého nelze žít. Neustálé kontrolování telefonu, jestli vám nepřišla sms od vaší drahé polovičky, nový ranní rituál typu – dokud nezkontroluju novinky na Facebooku, neodejdu do školy, jsou v dnešní době normální. Ale opravdu je normální to, že žijeme raději virtuálně než-li reálně?

Telefonování

Vše to začalo telegramem, pomocí kterého se posílaly jen ty nejdůležitější zprávy. Od telegramu se přešlo k telefonu, který se stal okamžitě hitem a každý ho chtěl mít.Postupem času si lidé začínali více telefonovat, už ne jen kvůli urgentním zprávám jako tomu bylo u telegramu, ale kvůli běžným věcem. Proč když se nám něco přihodí máme nepřekonatelný chtíč to okamžitě někomu říct? Proč si ty vtipné příhody, kdy narazíme na třídního učitele, jak si kupuje roztomilé růžové spodní prádlo nenecháme na chvíli, kdy budeme spolu s kamarády? Na živo bude taková historka určitě vtipnější, než přes telefon.

Textovky – náhrada dopisů

Pokud jste viděli film Milý Johne, tak jistě víte, že si v tomto filmu psali Johne se Savannahou dopisy, protože Johne musel odjet na vojenskou misi. Chudák Johne neměl mobilní telefon, kdyby ho měl, určitě by byl se Savannahou v užším kontaktu. Myslíte si, že by si i v smskách psali tak láskyplná slova jako tomu bylo v jejich dopisech? Já osobně si myslím, že ne. V smskách taková slova, popřípadě pocity nahradí dvojtečka, pomlčka a hvězdička „:-*“, smajlíci se stali nezbytnou součástí každé komunikace, dokonce i v stále méně posílajících se dopisech. Proč psát dopis, když napsat sms je tak jednoduché? Trvá to necelou minutku a obratem se vám dostaví odpověď, nemusíte nic posílat doporučeně a nebát se, že vám váš milostný dopis otevře pošťačka ála Kelišová. Ale čeho byste si vážili více – ručně napsaného dopisu, nebo smsky se smajlíky?

Takže opravdu je virtuální život lepší, než ten opravdový? Odpověď zní: Není lepší, ale je snažší.

photo: sxc.hu