- RubrikaNEWS

Je Praha městem pro život? Na festivalu reSITE na to odpoví urbanisté a architekti z New Yorku, Kodaně nebo Rotterdamu

10.5.2012

Zkvalitnění městského života a veřejných prostor či efektivní územní plánování jsou hlavními tématy blížícího se prvního ročníku mezinárodního festivalu reSITE, který bude v Praze probíhat od 21. – 27. května. Leitmotivem pilotního ročníku festivalu, jehož cílem je představit různé pohledy na tvorbu a efektivní proměnu měst, je plánovaná proměna pražských nábřeží. Festival spojuje jak architekty a urbanisty z celého světa, tak i občanské iniciativy, zástupce samosprávy, developery i řadové občany.

Festival reSITE nabízí během sedmi dní bohatý program určený odborníkům i nejširší veřejnosti. Součástí festivalu jsou volně přístupné workshopy, cyklojízdy, pouliční umělecké akce, realizace městské intervence „dočasného parku“ na Náplavce, městské hry v centru Prahy či premiéra dokumentárního filmu o vlivu městského designu na život člověka Urbanized autora Garyho Hustwita.

Festival na pár dní pozmění i tvář hlavního města. Na piazzettě Národního divadla vyroste obří bublina – multifunkční objekt berlínského umělecko-architektonického seskupení Raumlabor, v němž proběhnou diskuse o městském designu s domácími a mezinárodně uznávanými experty, komunitní workshop Nadace Partnerství, zaměřující se na kreativní řešení vltavského nábřeží, i večerní promítání zmíněného filmu. Během festivalu budou vystaveny výsledky mezinárodní ideové studie na vltavské nábřeží Skanska Bridging Prague.

Jádrem festivalového programu je dvoudenní mezinárodní konference zaměřená na problematiku veřejných prostranství. Na akci, jež se uskuteční 23. a 24. května ve Veletržním paláci, potvrdili účast mnozí mezinárodně respektovaní odborníci. Poprvé se tak spojí architekti, zástupci samosprávy, investoři i široká veřejnost, aby zahájili diskuzi nad budoucností městského plánování a začali společně hledat řešení s důrazem na zlepšování kvality veřejného prostoru a života ve městech vůbec. Pozvání k diskusi přijali například věhlasný urbanista Jan Gehl z Kodaně, hosté z newyorského magistrátu Alexandros Washburn a Janette Sadik-Khan, Reinier de Graaf ze slavného rotterdamského architektonického ateliéru OMA či náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček.

Festival se koná pod záštitou primátora hl. města Prahy Bohuslava Svobody, Velvyslanectví USA v Praze a České komory architektů. Hlavními organizátory festivalu jsou reSITE, Architektonický Institut v Praze [ARCHIP] a Nadace Partnerství. Více informací a registrace na konferenci jsou k dispozici na www.reSITE.cz.

Mezinárodní festival městského designu pro kvalitní veřejná prostranství reSITE je první akcí na poli architektury a městského plánování zaměřenou na interdisciplinární podobu veřejných prostranství. Základní myšlenkou festivalu je spojit různé pohledy na rozvoj města a využití veřejného prostoru tak, aby přinesl jeho obyvatelům i návštěvníkům dostatečnou ekonomickou, sociální i ekologickou hodnotu. “Akce se koná v době, kdy česká metropole intenzivně řeší nový územní plán a její obyvatelé jsou velmi citliví na transparentnost v jednání představitelů města,” říká Martin Joseph Barry, americký architekt a držitel Fullbrightova stipendia, který je zároveň ředitelem festivalu. A dodává: „Dosavadní systém se jednoznačně přežil. Byl neefektivní a nahrával korupčnímu jednání. Rádi bychom využili nálady ve společnosti a pokusili se ukázat, že o budoucnosti města se dá přemýšlet i mnohem transparentněji a chytřeji. A hlavně společně.”

David Gainer, kulturní attaché americké ambasády v Praze, doplňuje: „V městském prostředí žije převážná část populace, proto je nutné na jeho zkvalitnění pracovat. Pevně věřím, že bude festival reSITE nejen pro Pražany velkým přínosem.“ Na festivalu se představí více než třicet mezinárodně uznávaných odborníků na městské plánování, ekonomiku a architekturu z Norska, Francie, Německa, Dánska, Spojených států či Nizozemska.