- RubrikaVZDĚLÁNÍ

Je čas podat si přihlášku…

16.1.2014

První měsíce nového kalendářního roku jsou vždy spojeny s podáváním přihlášek, a to jak na střední školy, tak na vysoké. My se zaměříme na „vejšky“. V tomto článku vám přineseme obecné informace týkající se českého vysokého školství a v dalších článcích vám představíme některé české vysoké školy.

V první řadě je třeba se rozhodnout, jaký typ pomaturitního vzdělávání zvolit. V České republice lze volit mezi jazykovými školami, vyššími odbornými školami a vysokými školami. Co se týče „jazykovek“, jsou většinou soukromé, a tudíž se na nich nevyhnete placení někdy docela vysokého školného. Školné se týká také některých soukromých vysokých a vyšších odborných škol.

Dalším krokem je rozhodnutí, jaký obor je ten, ve kterém se chcete vzdělávat dál. Plejáda pomaturitního vzdělávání je široká, vybírat můžete mezi ekonomickými, technickými, humanitními, ale i mnoha dalšími obory. Nabídka je opravdu široká. Tohle rozhodnutí si ale pořádně promyslete, protože pokud vám na „gymplu“ třeba nejde matematika, nemá smysl plýtvat čas na MATFYZu. I když, výjimka potvrzuje pravidlo a vyložený „nematematik“ se na vysoké může stát premiantem ročníku. :-)

Při vyplňování přihlášky je nutné brát ohled na to, zda se hlásíte na bakalářské studium, které je tříleté nebo na magisterské, které je pětileté. K většině bakalářských oborů po získání titulu Bc. existuje ještě navazující magisterské studium, které trvá další dva roky. Obě tyto formy studia tedy trvají pět let. Existují ovšem i obory, kde je základní studijní doba kolem šesti let.

Poté, co odešlete přihlášku, nezbývá než čekat na pozvání k přijímacím zkouškám. Ty se mohou konat, ale také nemusí, některé školy nabírají své studenty na základě prospěchu v posledních třech pololetích střední školy nebo na základě výsledků maturitní zkoušky. Vyplatí se tedy připravit na obě možnosti a především u maturity pořádně zabrat. :-)

Po (doufejme, že) úspěšných „přijímačkách“ už se nezbývá těšit na nich jiného, než na sladký studentský život v mnoha studentských městech po celé České republice, na nové kamarády, zážitky… Říká se, že kamarádství z „vejšky“ je už na celý život. Rozhodně to neplatí pro všechny budoucí „kamarádčofty“, ale minimálně jeden přítel na život a na smrt se tam najde. Věřte mi! ;-)

Michaela Marková

Vždycky bylo mým snem stát se novinářkou. Tak proč ne u mezinami.cz? :-)

Podobné články