- Rubrika

Jazzová opera pod taktovkou Miloše Formana

4.7.2009

Pokud se na něčem podílí Miloš Forman, dá se očekávát, že to bude stát za to. Bude to osobité, nápadité a po čase světové. Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Hair, Ragtime, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Lid versus Larry Flint jsou toho důkazem. Co film, to ojedinělý úkaz na filmovém plátně, nadlouho zapsaný v diváckých pamětech. Právě dnes má ve Varech premiéru další Formanův film, Dobře placená procházka.

Retro kulisy, jemný humor a komický příběh. Dobře placená procházka je úsměvně vkusný film, ne zcela typický, jelikož jde o filmovou podobu divadelní hry v Národním divadle. Hra pochází z dílny umělecké dvojice Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, poprvé se hrála roku 1965. I tehdejší zpracování se dočkalo filmové podoby. Současné zpracování mělo premiréru v roce 2007 v Národním divadle. Režie se zhostil Miloš Forman se synem Petrem, jeho druhý syn Matěj vytvořil scénu (Matěj Forman získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší scénografii roku 2007, za realizaci Dobře placené procházky v Národcním divadle získali Miloš Forman a jeho synové Petr a Matěj Cenu Sazky a Divadelních novin za rok 2007). Hudba a texty jsou původní, rozšířené o hudební motivy ze hry Sekta, taktéž z divadla Semafor. Vliv Semaforu je zjevný nejen díky Jiřímu Suchému v roli listonoše, ale také díky retro stylu a písničkám, které vyprávějí příběh a pohrávají si se slovy. „To, jak Jiří Suchý zachází v „Procházce“ s češtinou, ve mně budí nekonečný obdiv“, vysvětluje Miloš Forman v rozhovoru.


_
Děj filmu se točí kolem páru Vanilky a Uliho, kteří se chtějí nechat rozvést. Jejich plány zhatí náhlý telegram tetičky z Liverpoolu, která by jejich potomkovi ráda odkázala hromadu peněz. Co bude s rozvodem? Uli na něj díky závratné částce zapomíná, na scéně se objevuje také advokát zlákaný vidinou bohatství a jako lest využívá právnických pouček. Vanilka se nenechá zlákat ani jedním z nich, snaží se dostat do pozornosti listonoše, posla zpráv od tetičky z Liverpoolu. Náhle jeden z telegramů informuje o příjezdu tetičky. Společně s ní přijíždí luxus a vůně peněz. Uli i advokát se chopí příležitosti, přestávají si všímat Vanilky a ucházejí se o movitou tetičku. Kdo nakonec pohádkovou částku dostane? Ústřední melodií příběhu je píseň „Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám“.


_
Film byl točen během pěti klasických promítání pro diváky, čímž chtěl režisér zachovat spontánnost. On sám je s výsledkem nadmíru spokojen, jak film ohodnotí ta nejpřísnější porota, tedy festivaloví diváci, se dozvíme po páté hodině. Světová premiéra Dobře placené procházky se koná ve Varech právě dnes, ve Velkém sálu hotelu Thermal. Lístky jsou beznadějně vyprodané, film je ve velkém očekávání a snad každý, kdo je ve Varech, touží spatřit velikána filmu, Miloše Formana, na vlastní oči. Pokud lístky nevlastníte, nezoufejte – 9. července jde Dobře placená procházka do kin.

www.dobreplacenaprochazka.cz

Foto: Marek Švadlena