- Rubrika

Jaro ve znamení tance

20.3.2009

Ač to tak nevypadá, jaro je opravdu tady. Je konec zimního lenošení a nicnedělání! Naopak, je čas dobít energii a jedna z dobrých možností je i tanec a nemusí to být zrovna street dance!

Pokud se již dlouho nemůžete odhodlat začít s tancem, věřte, že nyní je ta správná chvíle! Nemusíte si však vybírat jen z tradiční nabídky, kterou tvoří povětšinou street dance, standart a latina. Ponořte se například do rytmů Afriky, Brazílie nebo stepu. Podívejme se alespoň na čtyři nejzajímavější!


Africký tanec

Pokud máte rádi živou a energickou hudbu, která Vám dodá potřebný optimismus, pak je pro vás tanec z překrásné Afriky tím pravým! Africký tanec původně vznikl pro účely různých rituálů a obřadů. Choreografie se skládá především z různých skoků. Dnes je využívaný spíše jako lákadlo pro turisty. Hudba, která doprovází celý tanec, je převážně složena z různých bubnů (nejznámější djembe). Hlavní solista potom udává rytmus celému tanci. Zajímavostí je, že africký tanec, konkrétně KUKU, je předchůdcem moderního Hip – Hopu. Nemusíte se bát, že by se pro vás tento druh tance nehodil. Je pro každého, kdo se nebojí vyjádřit své emoce pomocí tance! Pokud se rozhodnete začít tančit v tomto stylu, můžete si vybrat z mnoha nabízených kurzů, které se pořádají většinou v Praze. V menších městech se pak konají spíše jednorázové workshopy. Pravidelné kurzy nabízí například Centrum tance (www.centrumtance.cz). Další kontakty na různé lektory najdete i na www.afro.cz

_

Capoeira

Stále větší popularitě se dostává tanci zvanému capoeira, původem z Brazílie. Jedná se o kombinaci boje, tance a akrobacie. První škola capoeiry byla založena Mestrem Bimbou. Je to brazilské národní bojové umění a vyzkoušet ho může skoro každý! Jednotlivé úrovně tanečníka-bojovníka značí barva jeho pásku a oblečení by mělo být bílé barvy. Svůj první pásek nebo pásek vyšší úrovně získáte při velké události – Batizadu. Hudba je podobně jako africká doprovázena bubnem, avšak nejdůležtějším hudebním nástojem je tzv. Berimbau, strunný nástroj připomínající luk. Capoeira je rozdělena do několika proudů. Mezi ně patří například Abadá Capoeira (www.abada.cz), která je rozložena po celé ČR, a tak se do kurzu můžete snadno zapsat!

_

Irský tanec (step)

Pokud opustíme vůni exotiky, dostaneme se k neméně zajímavému tanci. Irský tanec je u nás poměrně málo známý a zabývá se jím jen několik skupin. Přesto jde o velmi atraktivní styl. Prostřednictvím tohoto tance a jeho charakteristické hudby se můžete ponořit do magické atmosféry Irska. Historie tance sahá až do doby druidů, kdy měl funkci rituálního tance. Velké oblibě se těšil především v 17. a 18. st. Tanec je poměrně složitější kvůli jeho těžké technice nohou. Horní část těla zůstává v jedné pozici: ruce držené při těle a důležitá jsou vzpřímená záda. Rytmus hudby je většinou rychlý, a tak nohy musí pracovat opravdu hbitě. Avšak i tato složitější technika se lze naučit! Kostýmy jsou pak většinou bohatě vyšívané tradičními irskými vzory. Pokud vás tento tanec okouzlil, kurzy naleznete např. v Brně a okolí (www.irsketance.cz) nebo v Praze (www.coisceim.cz).


_
PortDeBras 

Pro romantičtější duše je jistě zajímavý nový cvičební program: PortDeBras. Jde o kombinaci klasického a moderního baletu. Nejde však o žádnou složitou baletní choreografii, v lekcích jde spíše o uvolnění těla i mysli. Jde o pomalé a volné pohyby, které doprovází příjemná hudba. Zvládne jej proto opravdu každý. Co se týče oblečení je vhodné cvičit v oděvu, který je Vám pohodlný. Tančí se na boso nebo ve velmi měkké obuvi (tradiční piškoty). Vyzkoušet si můžete PortDeBras např. v Praze v Holmes Place Energy Smíchov (www.holmesplace.cz).

 foto: flickr.com