- Rubrika46. MFF KV

Jana Eyrová odstartovala filmový festival ve Varech

2.7.2011

Americký režisér Cary Fukunaga nově natočil už mnohokrát zfilmované klasické dílo Jana Eyrová podle slavného románu Charlotte Bronteové. Diváci ho mohli shlédnout během úvodního ceremoniálu.

Malá dívka Jana je po smrti svých rodičů vychovávána na bohatém panství své tety. Adoptivní rodina jí však opovrhuje a místo lásky a něhy se Jana setkává se šikanou a nevolí. Po hádce se svou tetou je poslána na převýchovu do přísné internátní dívčí školy, kde poznává první přátelství, ale i sadistickou krutost vychovatelek. V době své plnoletosti opouští internátní školu a nastupuje jako vychovatelka na panství pana Rochestra – tam poprvé ve svém životě zakouší život dospělé dívky, lásku k muži a sní spojené zklamání. Život na panství se zdá být zdánlivě harmonický, kdyby se tu a tam nestala nějaká nevysvětlitelná nehoda. Podaří se skromné, pracovité a bezmocné dívce Janě přijít na podivné tajemství, které obestírá dům pana Rochestra a odhalit tak krutou pravdu?

Strhující milostné drama Jana Eyrová se odehrává v polovině 19. století v Anglii. Fukunaga vsadil na ponurost této země v zimních obdobích, s jejíž pomocí dokonale podpořil existenciální nejistotu bezbranné Jany a pohnutý osud pana Rochestra. Retrospektivní vyprávění příběhu se prolíná se vzpomínkami malé Jany na dětství u tety, převýchovou v internátu, na práci v domě pana Rochestra až po Janinu současnost, kdy samotný příběh prožívá. Místy zdlouhavé vyprávění překvapí diváka tu a tam nečekaným infarktovým šokem. Vynikající herecké výkony podaly: Mia Wasikowska jako představitelka oduševnělé hlavní hrdinky Jany, Michael Fassbender jako tajemný pan Rochestr a  nepřekonatelná Judi Denchová v roli jeho starostlivé hospodářky.

Jan Furiš

Rád dělám rozhovory se zajímavými lidmi. Na mezinami.cz se starám o marketing a prodej inzerce.