- RubrikaTECH

Jaký je vlastně rozdíl mezi notebookem a ultrabookem?

17.11.2012

Rádi byste věděli jaký je rozdíl mezi notebookem a ultrabookem? Který je lepší? A jak je to vlastně s výkonností? Je nějaký rozdíl ve výdrži baterie? Nejen na tyhle otázky se pokusíme odpovědět v rámci tohoto porovnání.

Předpokládám, že s notebooky se každý z vás setkává víceméně denně, proto se zaměřím spíše na tenké ultrabooky. Co se vlastně skrývá pod tímto tajemným pojmem? Ve skutečnosti je ultrabook pouze mazaným obchodním názvem společnosti Intel, která touto cestou reagovala na uvedení notebooku MacBook Air od společnosti Apple. Přesto, že se jedná o reklamní tah, zavádí tento název také jistou konvenci. Každý ultrabook by měl splňovat následující podmínky:

  • Rychlý start
  • Váha do 1,4 kg
  • Tloušťka pláště maximálně 20mm
  • Výdrž baterie minimálně 5 hodin

Dále také často obsahují pevné SSD disky a jiné počítačové servery nebo Grafika HD 3000 řady SandyBridge. (SSD disky neobsahují žádné mechanicky se pohybující se části a jejich rychlost je několikanásobně vyšší než u “klasických” pevných disků.)

Většina notebooků střední a vyšší třídy se na dnešním trhu pohybuje mezi 15 a 20 tisíci, zatímco výběr z ultrabooků začíná někde na hranici 22 tisíc korun. Nyní si asi každý položí otázku, zda se tato investice vyplatí.

Začneme úložištěmi dat. Zatímco notebooky v této kategorii obsahují ve většině případů HDD disky s kapacitou od 512 GB do 2 TB a rychlostí otáčení 7400 otáček za minutu, ultrabooky jsou nejčastěji vybaveny kombinací již zmiňovaných SSD disků a HDD disků s menší rychlostí. Což zaručuje menší spotřebu a rychlejší práci s aktuálními daty.

Co se týče výkonu, notebooky vyhrávají, ale ne o tolik. Ultrabooky jsou povětšinou vybaveny procesory od Intelu řady i5, zatímco jejich tlustší kolegové oplývají výkonějšími i7. Při běžném použití tento rozdíl ale těžko pocítíte.

I když by se mohlo zdát, že výkonější notebooky budou mít menší výdrž baterie, není tomu tak. Větší spotřeba je většinou kompenzována větší kapacitou akumulátoru, proto je jejich výdrž srovnatelná.

Nabídka na dnešním trhu je opravdu velká. Pro zajímavost se můžete podívat třeba na specializovaný slovenský eshop htcom.sk.

Jan Píša

V současné době jsem studentem ČVUT v Praze na fakultě informačních technologií. K mým koníčkům patří sport, psaní literatury, publicistických článků, fotografování, tvorba grafiky a webových stránek.

Podobné články