- Rubrika52. MFF KV

Jaký byl 52. KVIFF v deseti obrazech

16.7.2017

Uplynul týden od skončení 52. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Pro ty, kteří tam nebyli nebo se zrovna vrátili z dovolené nebo to čtou zpětně, je tu malý přehled, co se vlastně ve Varech dělo.

Uma, Casey, Jeremy

Hlavním hostem byla letos americká herečka Uma Thurman, která obdržela Křišťálový glóbus. Na červeném koberci jí to sice dost seklo, ale její chování už tak reprezentativní nebylo. Působila lehce otráveně, svůj úsměv si pečlivě chránila. Potkat ji kdekoliv jinde na ulici, to by člověk chápal. Ovšem zanechat tento dojem při zahájení tak renomovaného festivalu? Některá média celkem rychle zhodnotila chování Umy na festivalu jako neprofesionální a nevhodné. Nic to ale nemění na tom, že je Uma Thurman skvělá herečka, a to nejen v akčních filmech Kill Bill, které osobně uvedla v letním kině.

Uma Thurman, foto: kviff.com

Uma Thurman, foto: kviff.com

Do Varů přijeli i američtí herci Casey Affleck a Jeremy Renner. Casey s filmem Přízrak, Jeremy se snímkem Wind River. Oba naše redakce zhlédla a oba velmi doporučujeme!

Casey Affleck, Jeremy Renner, foto: kviff.com

Casey Affleck, Jeremy Renner, foto: kviff.com

Střípky z červeného koberce

Ještě krátce k červenému koberci. Prošla se po něm na zahájení celá škála českých i zahraničních filmových i jiných osobností. Nejvíce všem utkvěl v paměti bujný dekolt Jitky Čvančarové, odhalené spodní partie Andrey Verešové, či společný příjezd sestřenic Issových se svými partnery. Bylo se ale na co koukat, zejména šaty Daniely Peštové nebo Karoliny Kurkové byly nádherné!

Červený koberec, foto: Tom Bourek mezinami.cz

Červený koberec, foto: mezinami.cz

Glóbus pro Václava Vorlíčka

Křišťálový glóbus letos obdržel také legendární český režisér Václav Vorlíček. V karlovarském divadle uvedl snímek Kdo chce zabít Jessie a v letním kině Saxanu.

Václav Vorlíček, foto: kviff.com

Václav Vorlíček, foto: kviff.com

Youtubeři ve Varech

Dokumentární film Nejsledovanější prezentovali letos ve Varech zástupci českých youtuberů. Gabrielle Hecl, Shopaholic Nicol, A Cup of Style, Kovy a Pedro. Od podzimu je můžete vidět na filmovém plátně v kinech.

Delegace k dokumentu Nejsledovanější, foto: Facebook Nejsledovanější

Delegace k dokumentu Nejsledovanější, foto: Facebook Nejsledovanější

Po strništi bos

Nový film z dílny Svěrákových Po strništi bos jde do kin již v srpnu. Návštěvníci festivalu měli možnost si v Karlových Varech osobně popovídat se Zdeňkem Svěrákem, Janem Svěrákem, Terezou Voříškovou a Ondřejem Vetchým.

Svět podle Daliborka a Klusáka

V hlavní soutěži dokumentárních snímků byl samozřejmě i český zástupce. Dokument Víta Klusáka o českém neonacistovi s názvem Svět podle Daliborka. Po zhlédnutí tohoto dokumentárního počinu byly však Vary lehce v rozpacích, zda to je opravdu dokument nebo hraný film.

Josef Somr nechce hrnce

Nová znělka s hercem Josefem Somrem je snad jedna z nejlepších a nejvtipnějších. Uvidíte v ní i Jiřího Bartošku a Evu Zaoralovou.

Vítězové festivalu

Cenu za nejlepší film vyhrál na plné čáře opět po letech český zástupce. Křižáček režiséra Václava Kadrnky. Hodně umělecký, statický film, kde se skoro nemluví a střihu je pomálu, oslnil celou porotu. Uvidíme, jak si povede v kinech. Další oceněné snímky byly například Chlapi nepláčou, Čára, Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku, či dokument Spousta dětí, opice a zámek.

Křižáček, foto: mezinami.cz

Křižáček, foto: mezinami.cz

Kafíčkování

Při tak velkém množství filmů a náročném nočním životě je potřeba ve Varech celkem hojně doplňovat kofein. A to jsme dělali poctivě. Mezi naši nejoblíbenější kavárnu patří klasicky Republica Coffee v ulici T. G. Masaryka. Letos to bylo také Nespresso hned u Thermalu, kde ke kafíčku měli i výborné věnečky.

Republica Coffee, foto: mezinami.cz

Republica Coffee, foto: mezinami.cz

My, už po jedenácté

Poslední odstavec věnuji nám. Naší redakci. Do Varů na festival jezdíme už přes deset let s menšími obměnami v sestavě. Doufáme, že vás naše články baví minimálně stejně tak, jako nás to baví ve Varech. To znamená hodně, vidíme se zase za rok.

Podobné články