- RubrikaNEWS

Recenze knihy: Volba – Jakub Trpiš

15.7.2012

Tomáš je mladý muž v nejlepších letech. Žije se svou ženou Eliškou v malém bytě ve velkém městě. Každé ráno vstává do práce – pracuje jako učitel na základní škole, tam se cítí užitečný. Po práci zajde s kamarády na pivo. Poslední dobou mu to totiž ve vztahu s Eliškou trochu skřípe a proto hospoda je pro něj ideálním řešením pro volné pozdní odpoledne. Večer unaven uléhá do postele a v duchu bilancuje končící den. Jednou za čas vyrazí s kamarády nebo s Eliškou na víkend do hor na chatu, aby si pročistil hlavu a nabral nové síly pro další rutinu. Jeho život je jen malou kapkou v oceánu stejně monotonních domácností jakých jsou v Čechách statisíce.

Ale i v šedi života občas vysvitne slunce a dokáže zahnat všechny chmury a starosti. Právě takové světlé chvilky zažívá Tomáš v horách daleko od hluku velkoměsta. Avšak při návratu domů upadá opět do letargie a deprese. Na náladě mu nepřidají ani sny, které se mu tu a tam zdají. V těchto snech z nedaleké budoucnosti žijí lidé jako krysy pod zemí, zatímco na povrchu zuří války. Tomáš má jasno. Už nechce dál takhle žít! Hledá východisko, přece ví, že existují chvilky, kdy se už cítil opravdu šťastný. Jak být šťastný a vyrovnaný napořád? Odpověď na tuto otázku nalézá Tomáš u tajemného muže jménem Kohl, který mu doslova a do písmene převrátí život naruby…a neuvěřitelné dobrodružství může začít!

Volba Jakub Trpiš

Inspirace duchovnem

Kniha Volba je prvotním literárním počinem mladého autora Jakuba Trpiše. Dílo odráží autorův zájem o duchovní literaturu a duchovno vůbec. Své poznání v této oblasti přenesl na papír do poutavého příběhu. Hlavní hrdina Tomáš, ačkoliv se zdá, že mu nic nechybí, trpí pod existenciální tíhou svého vlastního bytí. I přes jeho jasný status v dnešním systému, neví kdo je a kam směřuje. Hledá něco víc, co mu tento hmotný svět nemůže nabídnout, hledá štěstí..

Ekonomická krize a Hollywood

Román je napsaný velmi čtivou a poutavou formou. Dějově je rozdělen na tři části. Ta první seznamuje čtenáře s Tomášem, který hledá sám sebe. Nahlíží až z intimní blízkosti na jeho nejniternější pocity a do detailu vykresluje nálady všedního dne.

Ve druhé části se do příběhu promítá aktuální celosvětová politická situace a nálada v dnešní společnosti. Úzkostlivého čtenáře může snadno přepadnou „depka“, protože nás Trpiš dokonale konfrontuje s drsnou realitou dneška, před kterou většina z nás zavírá oči. Mimo jiné barvitě popisuje, jak může svět do budoucna vypadat, pokud se jako lidstvo nezměníme.

V té poslední a vůbec nejakčnější části nabírá celý román zvrat o 180 stupňů, kdy je Tomáš postaven před jasnou Volbu. Teď na jeho rozhodnutí závisí osud celého lidstva. Na posledních listech knihy se odehrává opravdu strhující drama vyúsťující v překvapivé rozúzlení, za které by se nemuseli stydět ani ti nejlepší hollywoodští scénáristé.

Verdikt

Kniha Volba v sobě nese jasné poselství a právě TEĎ je ta nejvhodnější doba, aby každý z nás toto poselství objevil a naplnil. Jen na vás záleží, zda to uděláte. Je to vaše Volba. Doporučuji přečíst…

Knihu Volba zakoupíte online na portálu ÚSPĚŠNĚ.EU.

Čtěte mezinami.cz a zůstaňte „na drátě“, již brzy vám přineseme velký rozhovor s autorem románu Volba Jakubem Trpišem. Chcete se Jakuba na něco zeptat? Své otázky pište zde do komentářů.

Jan Furiš

Rád dělám rozhovory se zajímavými lidmi. Na mezinami.cz se starám o marketing a prodej inzerce.