- RubrikaLIFESTYLE

Jak ušetřit místo při výběru nábytku a neustoupit svým ideálům

30.5.2013

Většina mladých párů se při zařizování nového bytu potýká s nedostatkem místa a financí. I přestože se snaží dosáhnout na svůj ideál, často musí dělat kompromisy. Poradíme, na co při výběru nábytku myslet, jak ušetřit místo, nervy i peníze.

Místem, kde tradičně schází místo a přebývá věcí, je předsíň. Potřebujeme úložný prostor kam můžeme vhodně uklidit boty, když přijdeme domů, kam pověsit kabát, šálu, klobouk, klíče, kam položit tašku… Většinou chceme prostorné a přehledné předsíně, aby se daly snadno udržovat.  Do předsíně se skvěle hodí zrcadlové vestavěné skříně, které opticky rozšíří většinou úzkou chodbu a vyřeší vaši potřebu před odchodem z bytu zkontrolovat, zda nemáte někde rozmazanou řasenku. Většina výrobců nábytků ale nabízí také kompletní sestavy nábytku do předsíně – buď pevně smontované, či jednotlivé sady nábytku, které si můžete přestavět dle libosti. Liší se také materiály – dřevo, matné, lesklé, kov, sklo – je to jen na vás.

Dalším místem v bytě, kde musíme hodně přemýšlet nad umístěním, velikostí a tvarem nábytku je obývací pokoj. Mezi nejvíce místa zabírající nábytek patří skříně s úložným prostorem a sedačka, která někdy slouží i jako náhradní postel. Při jejím výběru bychom měli myslet na to, jestli je, kam ji případně rozložit a kam uklidit konferenční stolek. Neméně důležitý je také výběr materiálu. Kožená sedačka bude jednodušší na údržbu a hodí se, pokud máte malé děti, neboť z ní nečistoty lehce odstraníte. V létě se však ke kůži můžete nepříjemně lepit. Látka se hůře čistí, většinou ale bývá příjemnější a ze sedačky jen tak nesklouznete. Pokud máte dostatek místa, můžete koupit menší sedačku a k tomu jedno či dvě (rozkládací) křesla, jestliže ale trpíte nedostatkem, lze se spokojit s obyčejnou či rohovou sedačkou. Obchody nabízí ale také krásné sedačky na míru, které se vám vejdou přesně tam, kam potřebujete. Barva je většinou to poslední, co musíte řešit, neboť dnes najdete takové množství barev a vzorů, že není problém vybrat si dle svého vkusu.

Hlavní při výběru nábytku je znát své priority, vědět v čem je možné ustoupit, a kdy hledat dál a naplňovat své ideály. Někdy je třeba dělat kompromisy, ale jen když víte, co je pro vás to důležité :) Tak do toho!

Lucie Merunková

Studentka Marketingové komunikace a PR, fotografka, pisálek a milovník přírody, hudby a přátelského posezení.