- RubrikaSportuj

Jak probíhal nejtěžší cyklistický ultramaraton na světě?

26.11.2012

Závod Race Across America je nejtěžším cyklistickým ultramaratonem na světě. Jedná se o nonstop přejezd Amerikou v poměrně přísném časovém limitu. O drsných klimatických podmínkách ani nemluvě. Závodníci se musí poprat s přejezdem pouště, s několika náročnými převýšeními či s nekonečně se táhnoucím stoupáním nebo naopak rovinou. To výborně dokumentují slova pořadatelů, kterým se řada závodníků před startem zasmála: “ Pojedete dva dny rovně a pak zabočíte mírně vpravo“. Záhy však poznali krutou pravdu těchto slov.

Českou republiku reprezentovali dva cyklističtí ultramaratonci – Svatopluk Božák a Jiří Hledík. Pro oba borce to byla první účast v Americe a předcházela jí tvrdá příprava v podobě čtyř let náročného tréninku. Nutnou součástí bylo také úspěšné absolvování vybraných ultramaratonů v Evropě. Díky výsledkům z evropských ultramaratonů byla dovršena kvalifikace a mohlo se pokračovat v plnění snu. Americký závod je velmi náročný nejen pro samotného závodníka, ale i pro doprovodný tým, dále z pohledu organizace, logistiky a samozřejmě financí. Pro představu, rozpočet jednoho z týmů se pohyboval nad půl milionem korun.

Každý z účastníků si přivezl z Ameriky jiné dojmy a zkušennosti. Jirka Hledík byl nucen ze závodu kvůli problémům s třísly odstoupit a nutno říct, že ho to hodně mrzelo. Takřka měsíc po návratu z Ameriky prakticky nesedl na kolo a zvažoval co dál, hledal novou motivaci. Tu mu nakonec dodal jeden z účastníků, který podobně jako on poprvé startoval v padesáti pěti letech a taktéž odstoupil. O pět let později se vrátil a závod v šedesáti letech dokončil. Jirka Hledík v jeho příběhu získal novou motivaci a chce se pokusit o to samé.

Příběh Sváti Božáka je radostnější, protože  závod hned při prvním startu úspěšně dokončil. Umístil na výborném šestém místě ve své kategorii. Celkových 4.846 km ujel v čase 10 hodin, 15 minut a 41 sekund. Pro řadu z nás je naprosto neuvěřitelná představa strávit den 21 hodinami jízdy na kole a 3 hodinami spánku. Motivace pro Sváťu v dalším závodě v Americe je sahat po příčkách nejvyšších. Myslím si, že na ně rozhodně má.

Pánové, bylo mi ctí být u besedy ze závodu.