- RubrikaNEWS

Internetové podvody aneb dávej si pozor na co klikáš

27.8.2010

Jste si jistý, že víte co děláte, když něco nakupujete přes internet nebo komunikujete s cizí osobou? Nenechte se zmýlit. Malá chyba a můžete se dostat do velkých problémů.

Stačí malá chvilka nepozornosti, špatné kliknutí nebo reagování na spam e-mail a můžete se stát součástí ďábelských plánů a podvodů, které vás mohou připravit o všechny peníze, co máte a už se stává, že vás mohou připravit o holý život. Nepodceňujte vynalézavost a vychytralost současných podvodníků na internetu, kteří působí skoro po celém světě. Stačí se nesoustředit na to, co děláte nebo naivně věřit všemu za vidinou velkého bohatství a můžete si zničit zbytek svého života.

Než si podrobněji rozebereme ty nejznámější a nejnebezpečnější podvody, tak vám napíšu, kde a jak se s nimi můžete přijít vůbec do styku. Pravdivá odpověď je vlastně, že všude. Prakticky pokaždé, když zapnete internet a začnete surfovat, tak nejméně jednou se setkáte s nějakou možností, jak se stát obětí nějakého podvodu, ale ani to nevnímáte. Jako první se s ním můžete setkat, když otevřete svoji e-mailovou schránku a najdete email, jehož obsah je obvykle v angličtině, i když teď se s nimi můžeme setkat i v češtině a můžeme se v něm dočíst, jak úžasnou příležitost máme dostat se k penězům, nebo že jsme vyhráli v loterii atd.. Takovému e-mailu se říká SPAM, což znamená, že tento e-mail nepřišel pouze vám, ale i tisícům ba i více dalším lidem. Jako SPAM vám může však může přijít i obyčejná pravdivá reklama, takže potom těžké posoudit co je pravda a co ne. Podvodným e-mailům se potom už říká specificky SCAM .

Proč posílají tyto e-maily zrovna mně a jak vlastně zjistili moji e-mailovou adresu??

Tato otázka vás může napadnout když vám takový SPAM přijde. Odpověď je v celku jednoduchá. Pokud jste svůj e-mail zveřejnili kdekoli na internetu; je úplně jedno kde, (např. : na vlastním webu, v komentářích, při nějaké hře), tak je váš mail už uložený v databázi a lidé, kteří organizují podvody mají vlastní lidi, jenž prohledávají databázi a e-mailové adresy, které najdou a uloží si, používají k rozesílaní SPAMU (nebo-li SCAMU) . Poté už s tím nemůžete nic udělat a budou vám stále chodit další. Řešení ?? Pokud nechcete nic riskovat stačí si založit nový e-mail účet a do něj si přesměrovat zprávy z původní e-mailové adresy. To by mělo fungovat, i když pravdou je, že i touhle změnou se můžou později ,,prokousat´´. Potom nejlepším řešením je si založit prostě nový e-mail účet a ten nikde a nikdy nezveřejňovat. Samozřejmě, že jsou i jiné způsoby, jak se nachytat a některé si teď přiblížíme.

SCAM 419

Tak toto je přímý přiklad podvodů, které začínají SPAM e-maily. Zrovna nedávno mi jeden takový přišel a zjistil jsem co je to zač. Tento podvod má svůj původ v Nigerii, ale teď už je tak rozšířený, že je z každého SPAM e-mailu nemůžeme obviňovat zrovna je. Podstatou tohoto podvodu je zaplacení určitého finančního obnosu dopředu, což má být podmínkou získání velkého množství peněz. Od původních papírových dopisů, psaných tiskacími písmeny a chabou angličtinou, k mailům, psaných též tiskacími písmeny a chabou angličtinou, se stále stejnou zápletkou (stovky úkladně zavražděných ministrů a jiných nigerijských pohlavárů, kteří po sobě nechali 10-40 milionů dolarů na tajemných účtech), tato forma podvodu neustále mutuje do tisíců variant – různé země, různí lidé, různé důvody někde pozapomenutých peněz.

Mně například přišel e-mail od 24leté dívky ze Súdánu, že její zámožní rodiče zemřeli při leteckém neštěstí, což doložila dvěmi odkazy, na kterém opravdu byly informace o pádu letadle a smrti dvou nějakých ministrů. Je možné, že pouze zneužili pravdivé události ku vlastnímu prospěchu nebo si dokonce ty webové stránky mohli sami vytvořit. Údajná dívka byla prý nucena odejít do uprchlického tábora, protože ji hrozilo že jí zabijí. V e-mailu dále stálo, že rodičích zdědila asi 2,5 milionu liber jenže ty může dostat pouze když se vdá. Zkrátka jsem měl zaplatit nějaké formální poplatky a pak bych dostal peníze. Samozřejmě jsem její e-mailovou adresu okamžitě zablokoval, aby mi už nemohla nic posílat. Co by se stalo, kdybych poslal nějaký ten poplatek? Za pár dní bych musel zaplatit nějaký další, potom další a další až bych přišel o všechno. Potom bych jednou zaplatil, už by o mně měli dostatek informací o tom kdo jsem a odkud jsem, že by mě mohli vydírat pod výhružkami smrtí. Zdá se mi, že by na toto skočil pouze hloupý nebo naivní člověk, ale i kdyby tak je v pořádným maléru. Co tedy dělat když vám přijde něco podobného??

Nereagovat ! Smazat ! Zablokovat e-mailovou adresu !

PHISHING

,,Gratulujeme !!Vyhrál jste v loterii 1 000 000 Kč. Stačí abyste nám pro kontrolu poslali číslo vaší platební karty a peníze jsou vaše´´. Četli jste někdy takový e-mail který vám přišel? Možná ne; co tento? : ,, Právě jste se stal šťastným výhercem našeho nového luxusního automobilu. Jediné co musíte udělat je poslat nám pro kontrolu číslo vaší platebky a auto je vaše.´´. Další varianta falešného e-mailu nebo-li SCAMU, které se z vás snaží vymámit čísla kreditních karet a osobních údajů. E-maily vypadají skoro jako pravdivé, protože podvodníci ukradnou grafickou podobu nějaké skutečné ctihodné firmy nebo instituce a rozdíl je pouze v URL, ale kolik z nás je znalec URL, že?

Phishing působí i jinými způsoby. Například když vám přijde e-mail jakoby z nějakého internetového obchodu (např. : Aukro, eBay, Amazon) a žádají vás o vaše přihlašovací údaje z důvodu údržby systému. Analytici zjistili, že v minulých letech na takové podvody skočí i přes 1 mil. lidí.

LEVNÝ SOFTWARE

Mezi menší podvody, které fungují celkem snadno, patří triky s levným softwarem. Nabídky na různé zboží chodí stále, a pokud se mezi nimi objeví výprodej levného software, proč to nevzít? Vše vypadá opět zcela profesionálně: obchod, stránky, komunikace… až na ten software, který nikdy nedorazí.

Jak se proti podobným podvodům chránit? Dávat pozor, co na internetu dělám, být opatrný, podezřívavý a soustředěný se všemi obchody a komunikací s cizími lidmi přes internet. Lepší radu vám nemohu nabídnout, protože jinou neznám. Nezapomeňte, že stačí malá chyba u počítače a může se z toho stát největší chyba v životě.