- RubrikaTECH

Internet se mění – IPv6 adresy jsou spuštěny

6.6.2012

A je to tady! Dnes, dlouhou dobu po prvním oznámení,  přesunulo přes 1400 firem své internetové stránky na nový standard IP-adres, tzv IPv6. Co to znamená pro vás?

V únoru 2012 se v mediích objevila poplašná zpráva, internetové adresy došly. Poslední 4,3 miliardy volných adres původního internetového standardu IPv4 bylo rozdáno regionálním registrátorům. Tím bylo jasné, že nově připravovanému standardu už nic nestojí v cestě. Už jen protože umožní zaregistrování neuvěřitelných 340 sextilionů (jen si to představte – 340 000 000 000 000 000 000 000) nových internetových adres. Nicméně diky neustálému vývoji nových přístrojů s přístupem k internetu, jako jsou například tablety, smartphony, ale také televize, lednice a další domací elektronika, budou třeba neustále další a další adresy.

Po dněšním přestupu k novému standardu budou ještě pár let fungovat oba dva standardy, tedy starý IPv4 i nový IPv6 a stránky se budou načítat podle toho, který bude k dispozici. Tím se vyhne případným problémům, protože standardy jsou navzájem nekompatibilní.

Především velké a nadnárodní společnosti jsou ti první, jejichž stránky ode dneška beží na nových IPv6 adresách. Středně velké a menší společnosti je budou postupně následovat.

V ideálním případě by si uživatelé neměli ničeho všimnout. Občas můžete mít pomalejší připojení k internetu a něktěři z nás si budou muset přenastavit svůj router.

Hlavním problémem s přesunem se týká ochrany dat. S novým standardem je totiž možné, že ke každému přístroji s připojením k internetu bude přiřazena jedinečná adresa. Adresa díky níž bude daleko lehčí konkrétního uživatele identifikovat. Tento problém by ale měl vyřešit takzvaný Privacy Extension, podle kterého by byla druhá polovina adresy zašifrována, takže již nebude jednoznačně ukazovat na konkrétní lidi. Většina poskytovatelů internetu slíbila tento bezpečnostní prvek zavést a nechat ho kontrolovat orgány pro ochranu dat. Měli bychom tedy být v bezpečí. Nejasné jsou ještě podmínky ochrany dat v mobilním internetu, protože například na smartphonech, se systémem Android, není možnost ochrany dat a používání Privacy Extension standardně aktivována.

Jedno je ale jisté, internet se zase mění.