- Rubrika44. MFF KV

Hurá z Varů: Satan tě naplní strachem!

6.7.2009

Oproti prvním dvoum dnům, kdy jsme lítali sem tam, probíhal ten včerejší a dnešní už o něco klidněji. Ale i tak je program dost nabitý. Dnes proběhly hned tři projekce soutěžních filmů, ke kterým pak odpoledne navazovali tiskové konference. Nemluvím ani o doprovodném programu. Člověku je někdy líto, že nemůže stihnout všechny akce karlovarského festivalu. Naštěstí je nás tu víc a můžeme se rozdělit.

Včera se mi dostala do rukou vstupenka na projekci španělského filmu Anas: indický film. Dokumentární snímek psychicky nemocného Palestince Anase Zaghlula popisuje velmi detailním způsobem jeho minulost i současný život. Nehezké prožité zážitky vypráví Anas tváří tvář do kamery (to je vlastně polovina filmu). Zbytek filmu pak tvoří detailní pohledy na tváře Anasovo přátel a pohledy do částí bytů a měst, zachycující chudobu v Palestině. Za zmínku stojí i detailně zabraný místní bazén, který díky nedostatku peněz na opravu filtru není v provozu a vypada opravdu nechutně.  Možná jsem příběh úplně nepochopila, ale zřejmě jsem nebyla sama. Možná kdyby se “scvrknul“ do půlhodinové reportáže, dokoukali by ho všichni, co na projekci přišli. Bohužel, jak to u indických filmů je běžné, trval dokument přes 2 hodiny a přes polovinu sálu se během promítání  postupně zvedlo. Jó, zdlouhavé záběry jsou opravdu zdlouhavé. A že tě naplní satan strachem (často opakující se věta ve filmu), to je pravda pravdivá!

Přestávku mezi filmy jsme dnes  využili na menší photoshooting naší redakce. Fotoreport se na webu objeví v následujících hodinách. Videoreportáže už máme čtyři. Zpracování trvá o něco déle, než jsme předpokládali, ale musí se nějak, někdy začít, že?

Večer nás čeká Variety party v poštovním dvoře, kde se budou předávat ceny Dny kritiků Variety a zahraje kapela Gothard. Tak hurá z Varů, hurá do gala!