- RubrikaKULTURA

Hudební hvězdy na Pražském Quadriennale 2015: festival Glastonbury, CocoRosie, Young Gods

21.5.2015

Nejvýznamnější mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie na světě s tradicí od roku 1967 se opět po čtyřech letech vrací do Prahy. 13. ročník Pražského Quadriennale se ponese v duchu živé výstavy, která během 11 dní nabídne desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa.

Hlavním tématem PQ 2015 je SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Hudba je tedy jedním ze tří podtémat PQ, které rozvíjejí SdílenýProstor, a je jí věnována velká část celého programu. Před Rudolfinem vyroste během PQ 2015 na 11 dní expozice Hudba a prostor kurátora Jiřího Heřmana, na Nové scéně se uskuteční workshopy pro zvukové designéry, v areálu Podolského plaveckého bazénu zahrají švýcarští hudebníci např. z Young Gods, v přednáškovém programu vystoupí i hudební hvězdy jako je např. Bianca Casady ze skupiny CocoRosie. Po celý červen bude probíhat v Galerii Jaroslava Fragnera světová premiéra multimediální instalace věnované fenoménu festivalu v Glastonbury. Hudba je však také výrazně zastoupena i v Sekci zemí a regionů, hlavní programové části PQ 2015. Zvuky a hudba jsou totiž mnohdy hlavními vyjadřovacími prostředky kurátorů jednotlivých expozic této světové výstavy.

Slavnostní zahájení 13. ročníku Pražského Quadriennale se uskuteční ve středu 17. června od 18 hodin na Staroměstském náměstí. Pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského vystoupí Folklórna skupina Poľana z Jarabiny a členové souboru Farma v jeskyni. Zahraje Orchestr BERG v čele s dirigentem Peterem Vrábelem.
Zvuk přenášený kostmi, počasí měnící hudbu či izraelský hudební videoart. V rámci výstavní Sekce Zemí a regionů se návštěvníci mohou těšit na mnoho netradičních zvukových i hudebních zážitků. Polská národní expozice, na které pracoval významný scénograf Jerzy Gurawski, nechá návštěvníky proniknout do tajů sonifikace a zprostředkuje jim možnost „sáhnout si na zvuk“ a slyšet jej přes vlastní kosti.

Finská instalace Meteorologická stanice prozkoumá roli zvuku jako scénografického faktoru v performativních uměních a to hned několika způsoby. Umělci se například pokusí společně s návštěvníky Pražského Quadriennale zjistit, jakým způsobem ovlivňuje počasí hudební nástroje a tedy i hudbu. Finští hudebníci během hry na nástroj zažijí déšť, sníh, dusivé horko, povodeň a vítr, i všechny jejich možné kombinace a s postupných rozkladem nástrojů budou návštěvníci moci sledovat i proměny samotné hudby. Katalánsko uvede záznamy nedávných operních inscenací Alfonse Florese a Izrael přiveze do Prahy videartovou instalaci, která představí celkem 45 produkcí izraelských muzikálů a oper.