- Rubrika

Hudební festival na Švihově (české hrady.cz)

31.7.2008

Na hradě Švihov v pátek 25. 7. odstartoval již třetí hudební festival v rámci turné po českých hradech. Bylo se opravdu na co těšit, první večer byl pro návštěvníky připraven maškarní rej, jež zakončil českobudějovický folkař Xavier Baumaxa. Druhý den byl připraven velmi pestrý program, ve kterém se vyšvihli známé české kapely, výjimkou byli pouze slovenští Horkýže slýže.

Festivalový areál se rozkládal na celé ploše hradu Švihov. Uvnitř bylo mnoho stánků, od jídla, pití, oblečení, České pojištovny, T-mobile, po Mladou frontu DNES. Kvůli lepší návaznosti programu byly na místě 2 stage. Koncerty se střídaly v pravidelných hodinových intervalech, takže byla stoprocentně využita každá minuta. Vedle hradu se nacházelo stanové městečko s parkovištěm. Pro historické nadšence i zvídavé laiky byly pořádány každou půlhodinu prohlídky Švihovského hradu. Otužilci měli možnost smočit se u blízkého jezu a někteří z nich i předváděli akrobatické kousky při skocích z přibližně pětimetrového mostu.

V pátek v sedm hodin večer proběhlo zahájení festivalu; diváky uvítal DJ Ghonzales, který je provázel celým večerem. Postupně zahrála kapela Guločar, The Plastic People of the Universe, dále vystoupil Miloš Knor, Karel Hynek, Lenka Vychodilová a Petr Cerha v živém podání pořadu HBO Na Stojáka. Potemnělou noc na Švihově prozářila fireshow akrobatického celku Pa-li-tchi. Asi půl hodiny před půlnocí byla vyhlášena nejlepší maska karnevalu. Soutěž vyhrály dva slepičí převleky. Třešničkou na pomyslném dortu měl být Xavier Baumaxa. A taky že byl. Bohužel při druhém kýblu mojita byl již dosti opilý, proto některé texty postrádaly smysl. Celkově se první večer vcelku zdařil jen s několika muškami.

Druhý den měli být první velice očekávanou kapelou Chinaski. Naneštěstí vystoupení muselo být zrušeno, kvůli smrti bubeníka Pavla Grohmana. Ten zemřel v pátek večer, když na svém motocyklu předjížděl odbočující auto. Po dlouhých spekulacích se organizátoři rozhodli vyplnit prázdnou mezeru v programu vystoupením skupiny Kryštof, což je rozhodně plnohodnotná náhrada za původní Chinaski. Na začátku koncertu vyzval Richard Krajčo diváky k minutě ticha na počest zemřelého bubeníka. Pak se již rozjela muzika, zazněly hity jako Lolita, Zrcadlení, Rubikon, ale i méně známe písničky z dílny Kryštofů.

Další slušně naplněné nádvoří místního hradu zařídili Wohnouti, podali standartně dobrý výkon a s posluchači se rozloučili taneční kreací. Na druhém pódiu mezitím Iscream boyz rozjeli svůj rapovej nářez. Po jejich skončení na návštěvníky festivalu čekalo nepříjemné překvapení. Policie ČR nařídila okamžitou evakuaci areálu, kvůli třem nahlášeným náložím. Podle anonyma, který mluvil lámanou češtinou s podivným přízvukem, měly výbušniny explodovat přesně o půlnoci. Asi 20 policistů se speciálně vycvičeným psem ani za dvě hodiny bomby nenašlo a festival mohl pokračovat vystoupením Divokého Billa.

Kapely, které měly hrát v době evakuace, již nedostaly možnost a program byl pořadateli předělán k nepoznání, k tomu však došlo bez vědomí návštěvníků. Organizátoři nedokázali vyvěsit nebo vyhlásit pořadí kapel a posluchači byli zmateni. Místo Sunshine hrála kapela Kill the Dandies, místo Monkey Business vystoupili Horkýže Slíže, ti měli zakončovat celé festivalové řádění.

Zhruba v půl dvanácté byl program opět přerušen a všichni museli být znovu evakuováni. Ti kteří neusli, si v půl jedné ještě mohli vychutnat přesunutý koncert výše zmíněných Sunshine.

Fotoreport: (foto: Lukáš Grégr)


Festival Švihov

Festival Švihov

Festival Švihov

Festival Švihov

Festival Švihov

Festival Švihov

Festival Švihov

Festival Švihov

Festival Švihov

Festival Švihov

 

Jan Píša

V současné době jsem studentem ČVUT v Praze na fakultě informačních technologií. K mým koníčkům patří sport, psaní literatury, publicistických článků, fotografování, tvorba grafiky a webových stránek.