- Rubrika

Hudba dneška netradičně

4.11.2007

Skladatelské sdružení Konvergence zahajuje novou sezónu koncertem s názvem Infinitivy – Hudba jako zrcadlo. Čtyři mladí skladatelé s ansámblem profesionálních instrumentalistů opět přicházejí s netradičně pojatou dramaturgií, která vybízí posluchače k aktivnímu hledání a nacházení. V programu zazní díla Mortona Feldmana, Tomáše Pálky, Alberta Breiera a Michaely Plachké 20. 9. 2007 ve 20:00 hodin v koncertní síni Pražského jara, bývalý kostel sv. Vavřince, Hellichova 18 Praha 1.

Dramaturgii koncertu pod názvem „Infinitivy“ bude spojovat především nezvyklá úloha posluchače. Skladby, které zazní, budou probíhat v klidné atmosféře a nízké dynamické hladině, ale to je také vše, co mají společného s dnes tak zprofanovanou „kontemplativní rovinou hudby“.

Totiž, jejich cílem není ovlivňovat a diktovat, jak se má jejich posluchač v daný okamžik cítit. Právě naopak, kladou si za cíl působit právě svou nestranností, neurčitostí – a poskytnout tedy svému příjemci pole pro jeho fantazii, umožnit mu promítnout své dojmy či prožitky do toho, co slyší.

Zároveň bude koncert přinášet zajímavé srovnání. Některé skladby budou mít podobu monolitu, tedy hudebního vyjádření neměnného stavu, který je neutrální a svou podobu získává až díky posluchači, v jeho vlastním prožitku (Feldman).

Jiné naopak přinesou mnoho různých, a přece v něčem vlastně velmi podobných drobných prožitků, které ale zůstanou jen v náznaku, nedořečené (Breier). Obě cesty však povedou k nestrannosti, neurčitosti, jakémusi hudebnímu infinitivu, který poskytuje zrcadlo pro duši svého posluchače.

Stránky sdružení Konvergence: www.konvergence.wz.cz

Podobné články