- RubrikaNEWS

Hradečtí startéři Formule 1 trénují mozek v neurolaboratoři

10.6.2014

Po celém světě právě probíhá unikátní vzdělávací soutěž F1 ve školách, kam se přihlásili i studenti hradeckého Gymnázia J. K. Tyla. V rámci svého týmu mají za úkol nejen vyrobit vlastní model formule 1, který nejrychleji odstartuje a projede dráhou, ale musí svou práci zvládnout také prezentovat, marketingově zviditelnit a pracovat se sponzory.

„Projekty, jako je tento, jsou významným přínosem pro dnešní školství. Učí totiž děti přímo praktickou podobu jednotlivých disciplín, ne pouze teoretické poučky,“ vysvětluje Eva Fruhwirtová, trenérka ze společnosti Commservis.com.

Hradeckou neurolaboratoř kontaktoval hradecký tým kvůli přípravě svých startérů. Již v loňském roce se jim trénink rychlosti reakce a koncentrace vyplatil. „Ačkoliv je tento projekt stavěný na strategii a technických dovednostech, rozhodující roli při závodech budou hrát tisíciny sekundy, které náš startér nemůže zaspat. Čím rychlejší bude, tím větší máme šanci na vítězství.“ zdůrazňuje Jiří Šatalík, manažer projektu na Gymnáziu J. K. Tyla.

Startéři trénují především koncentraci a rychlost reakce

„Hlavní důraz je v rámci tréninku kladen na koncentraci a postřeh. Startéři trénují na speciálních přístrojích Mindball a Mozkostřelba, kde nacvičují správné soustředění na start. Tréninkový program je doplněn o různá cvičení a speciální programy na zdokonalení rychlosti reakce na startu,“ popisuje trénink mentální kouč startérů Markéta Fixová.

V průběhu závodu se týmům rozsvěcí světla, jakmile zhasnou, startér musí co nejrychleji zareagovat odpálením ampulky se stlačeným CO2. Rychlost reakce může být klíčová. Udržet pozornost až do poslední chvíle je velmi náročné a kdo povolí, může rapidně změnit výsledky celého týmu.

„Protože tým chce investovat do vítězství maximum, přistoupili jsme na formu kombinovaného tréninku. Část tréninku proběhne přímo u nás v neurolaboratoři na přístrojích a část bude formou domácí práce obou startérů, kteří se připravují na soutěž. Obdrželi speciální domácí cvičení, kterými výrazně zvyšují efekt celého tréninku,“ uzavírá Markéta Fixová.