- Rubrika44. MFF KV

Hlavní soutěž: Anděl u moře – když dětství ztrácí nevinnost

10.7.2009

Jaké to je, když malý chlapec musí na svých bedrech nést tajemství svého otce? Tajemství zahalené do šedi, s kterým by se těžko popral i dospělý člověk? Dvanáctiletý Louis žíjící se svou rodinou na jihu Maroka, to poznal. Musí se smířit nejen se zvláštním stavem svého otce, kterého ze srdce miluje, ale také se vztahem svých rodičů – matkou, která představuje ambice západu a otcem, který znázorňuje zvolna plynoucí marocký čas.

Belgický snímek z pera Frédérica Dumonta, který se zhostil i režie, je zčásti autobiografické dílo inspirované dětstvím samotného režiséra. Jeho otec trpěl maniodepresivními stavy a jedné noci mu sdělil tajemství, které se stalo noční můrou malého Frédérica na dalších několik let. Ve filmu roli Louise bravurně zahrál Martin Nissen. Sdílené tajemství mu změní život a zničí jeho dětskou bezstarostnost.

„Asi rok jsme strávili výběrem představitele hlavní dětské role. Je to velmi náročné pro mladého chlapce, ale Martin je na svůj věk velmi vyspělý a vyzrálý. Je to talentovaný herec, dokáže si udržet odstup od role, což je v tomto případě velmi podstatné. Ta role je hodně bolestivá, ale Martin dokázal zahrát traumatizující scénu a chvilku potom už hrál fotbal, je to skutečně herec. “

Některé momenty filmu jsou docela drsné, třeba přejetí kočky ve chvíli, kdy otce ovládají těžké depresivní stavy. Je to jeden z autobiografických prvků a nejkrutější na tom je, že právě tyto chvíle otce se synem paradoxně spojují a vznikají tím společné zážitky. Závěr je nejednoznačný, ale lze si domyslet, jak velká je láska syna k otci, když ji nepřekoná ani psychická nemoc a děsivé tajemství. 

foto: Marek Švadlena