Giancarlo Fisichella šokoval nejlepším časem v kvalifikaci na VC Belgie

29.8.2009

Giancarlo Fisichella vyhrál kvalifikaci na VC Belgie před Trullim.

Giancarlo Fisichella vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Belgie ve Spa.

Dnes je sobota, 29.8. a není ještě vůbec jasné, jak dopadne další závod šampionátu, Grand prix Belgie. Přesto musím tenhle článek napsat. Dnes totiž došlo asi k největšímu překvapení celého letošního šampionátu F1. A že je to šampionát na překvapení bohatý! Vždyť už rozložení sil na začátku sezóny, kdy vpředu jezdily týmy, které předtím tvořily střed závodního pole: dominující Brawn, který je letošním nováčkem a hned vyhrál v rukou Jensona Buttona šest závodů  z prvních sedmi účastí. Brawn vyšel z týmu Honda, který loni absolutně nezářil. Naopak, skončil až na 9. místě z 10 týmů. Poslední, který ještě získal body.

O druhé místo mezi týmy soupeřící Red Bull a Toyota také nebyly loni na výrazné výši. Naopak doslova katastrofální výkony týmů, které tradičně patřily v posledních letech do absolutní špičky- McLarenu a Ferrari a koneckonců také Renaultu, který se po matných výkonech roku 2007 a většiny roku 2008 na konci loňské sezóny vrátil zpět na vrchol k vítězstvím Alfonsa v Singapuru a v Japonsku. Pak v okamžiku, kdy se zdálo, že o stupně vítězů pojedou jen tři týmy, nastává úpadek výkonů Toyoty a naopak tradiční týmy McLaren, Ferrari a Renault se vrací na výsluní. To ještě téměř  nikdo z expertů nepochyboval, že mistrem světa se stane Button. Měl obrovský náskok, dominancí, kterou předvedl v první třetině mistrovství, se předtím mohlo clubit v dějinách 60 ročníků F1 jen několik pilotů a všichni se v daném roce stali mistry světa, podpora jeho týmu se zdála být také neochvějná. Pak přišlo překvapení ještě větší. Dosavadní dominátor sezóny se propadl svými výkony do průměru a najednou přestalo být jasno o titulu. Pak nehoda Massy, plánovaný návrat Schumachera, pak stejně překvapivé odvolání tohoto návratu ( to byla pro fanoušky formule 1 asi nejsmutnější zpráva sezóny).

Zdálo se, že nic už letos ty, kdo se o F1 zajímají, nemůže překvapit. Až do dnešního dne a nejlepšího kvalifikačního času pro Fisichellu. Veterán Giancarlo Fisichella byl považován za jednoho z nejnadanějších a nejnadějnějších jezdců F1. Nikdy se mu však plně nepodařilo splnit naděje, které do něj jeho fanoušci vkládali. Mnohokrát se blýskl dobrým časem, prodral se i na stupně vítězů. V řadě závodů měl blízko k vítězství, ale vždy jej zastavila nějaká porucha nebo smůla. Až do deštivé a zmatečné Velké ceny Brazílie 2003. Tam se italovi podařilo využít nepřízně počasí, která zpomalila nebo vyhnala z tratě mnohé favority a triumfoval po vynikajícím výkonu. Zmatek byl tehdy tak velký, že pořadatelé omylem dali věnec pro vítěze Raikkonenovi, který ve skutečnosti skončil druhý. Mimochodem, svědčí ke cti chladnému finovi, že proti následujícímu přehodnocení pořadí neprotestoval, ale naopak ho sportovně přivítal. Ukázal tak, že je na rozdíl od některých jiných velkých hvězd cirkusu F1 ( nejmenovaný španělský závodník, který donášel sportovní komisi FISA na svůj tým jen proto, že neměl výhody oproti svému stájovému kolegovi a podplácel mechaniky, aby mu připravili vůz lépe než jeho stájovému kolegovi) nejen vynikajícím pilotem, ale také kvalitním  a velkorysým člověkem a skutečným sportovcem.

Fisichela získal ještě dva triumfy ve velkých cenách, a to v barvách renaultu v letech 2005 a 2006, v této stáji byl však ve stínu svého úspěšnějšího kolegy Alfonsa. Fisichellovým nejlepším umístěním v celkové klasifikaci je čtvrté místo v sezóně 2006. Rok předtím byl pátý, Alonso byl v obou sezónách mistrem světa.

Rok 2007 nebyl pro Renault ani pro Fisichellu příliš osobně úspěšný. Francouzská stáj ( přesněji stáj s francouzským majitelem) skončila v poháru konstruktérů třetí, ale bez výraznějších úspěchů v klasifikaci jednotlivých závodů. Fisichella skončil osmý a byl poražen stájovým kolegou Kovalainenem. Zdálo se, že stárne a jeho kariéra se blíží konci.

Když přešel do stáje Force India, zdálo se, že to jen potvrzuje. V posledních závodech ho začal překonávat i jeho kolega v týmu Adrian Sutil. Force India však za dva roky existence nezískal ani bod. V obou sezónách je to jediný tým, který se musel obejít bez bodu( aspoň zatím).  Navíc v posledních závodech výkonnostně Sutil Fisichellu překonával.

Sutil dával o sobě vědět, Fisichella byl neviditelný. Teď je všechno jinak. Fisichella se zase vrátil mezi hvězdy F1. Jak si povede v zítřejším závodě? Těžko tipovat. Uvidíme.