- Rubrika

Fuks, Filcíková, Vašíček: Spalovač mrtvol

18.4.2008

Máte krásnou rodinu? Poslušné a talentované děti? Nádhernou ženu? Ideální zaměstnání? Věrné přátele, kteří na vás nezapomenou ani po mnoha letech? Hodné sousedy, vždy ochotné vám pomoci? Věříte, že váš život má smysl, že je zasazen do širší, smysluplné struktury vesmíru? Věříte v řešení konfliktů cestou nenásilí? Věříte, že všechno utrpení je třeba ze světa odstranit? Myslíte vždy pozitivně? Nenecháte se nikdy ovládnout negativní emocí?

Pak jste dokonalí lidé v dokonalém světě a tato inscenace je právě o Vás.
Přijďte se na sebe podívat do divadla DISK.
Přijďte se podívat na černou grotesku o muži, který chtěl zůstat dobrým.
Dramatizace klasického díla české literatury.

Zapomeňte na Rudolfa!

Spalovač mrtvol je první z řady absolventských inscenací 3. ročníku KALD DAMU, vedeného Janem Bornou a Ivanem Rajmontem, v DISKu. Jde o dramatizaci klasického díla české literatury, které na českých jevištích zatím nebylo uvedeno.

„…Každý zná spíš film Juraje Herze. Málokdo si pod názvem Spalovač mrtvol vybaví knihu Ladislava Fukse. Ten film má výhodu, že vznikal ve spolupráci se spisovatelem a zároveň vlastně nevýhodu, že se v něm až moc odráží spisovatel sám. My máme od období druhé světové války, kdy se odehrává kniha, i od šedesátých let, kdy vznikl film, poměrně značný odstup. To nám dovoluje s knihou pracovat čistě jako s metaforou typicky českého skrývání se před nepříjemnou realitou, politické neangažovanosti, povrchního přijímání myšlenek a idejí, aniž bychom byli ovlivněni osobní zkušeností s konkrétními historickými událostmi. Představení by vlastně mělo být takovou, doufejme zábavnou, alegorií o povrchnosti,“ říká dramaturgyně Kristýna Filcíková.

Námět inscenace se zrodil už před třemi lety. Původním záměrem bylo inscenovat tuto černou grotesku v prostorách karlínských továren. Tento nápad se však nikdy neuskutečnil. Ale touha inscenovat Spalovače mrtvol nikdy ve studentech dnes 3. ročníku nevychladla, proto si ji zvolili za svou nástupní inscenaci v DISKu.

„Hodně jsme o tématu povrchnosti a skrývání se před realitou hovořili a ukázalo se, že je to jedno z nejpalčivějších témat našeho ročníku, snad i naší generace. Byla to pro nás docela silná zkušenost hledat příklady ve vlastním životě a zjistit, že jsme v mnohém podobní ústřední postavě, Karlu Kopfrkinglovi. Na scéně mě ale nezajímá psychologie ve smyslu psychologického herectví a nějaké divadelní realističnosti. Chci ukázat obraz toho, co se v člověku děje, když v sobě překrývá zjevnou pravdu, je sám k sobě neupřímný, “ říká režisér Jakub Vašíček.

Režisér Jakub Vašíček tu na široké ploše celovečerního představení rozvádí svou inscenační poetiku vysoce obrazivého divadla, které naznačil už v kratších inscenacích vzniklých na půdě školy: Ježíš – jeho zločin a jeho trest a Tleskač (inscenace byla uvedena na Pražském Quadrienale 07 a obdržela pozvání na přehlídku Skupova Plzeň 2008). Základ inscenace tvoří rytmus. Slovy režiséra: „Je to takový rytmikál.“ Vyprávění příběhu nemá těžiště čistě v herectví, ale podílí se na něm rovnou měrou všechny nástroje divadla: hudba (založená především na živém bubeníkovi), světla, scéna. Jedno bez druhého nemá smysl a k pochopení podstaty příběhu je třeba vnímat celou architekturu divadelního kusu se vším, co jej tvoří.

Fuks, Filcíková, Vašíček:
SPALOVAČ MRTVOL

„Utrpení je zlo, které máme odstraňovat nebo aspoň zmírňovat, zkracovat, ale toto zlo pášou lidé, protože je obklopuje zeď, pro kterou nevidí světlo.“

I. premiéra 20. dubna 2008 od 19.30 hodin
II. premiéra 21. dubna 2008 od 19.30 hodin
Nejbližší reprízy: 29.4., 14.5., 15., 24.5., 26.5.

předloha: Ladislav Fuks (Spalovač mrtvol)
dramatizace: Kristýna Filcíková, Jakub Vašíček
režie: Jakub Vašíček
dramaturgie: Kristýna Filcíková
dramaturgická spolupráce: Tomáš Jarkovský
scénografie: Tereza Venclová, Antonín Šilar
hudba: Ondřej Müller j.h.
produkce: Barbora Adolfová, Hana Mathauserová, Jana Vyšohlídová

osoby a obsazení:
Karel Kopfrkingl – Karel Kratochvíl
Marie – Alena Bazalová
Mili – Michal Dudek
Zina – Diana Čičmanová / Kristýna Hrušínská
Reinke – Ondřej Bauer
Bettelheim – Jiří N. Jelínek
Erna – Anita Krauzová
Paní Dvořáková – Petra Horváthová
Pan Janáček – Josef Guruncz
Pan Strauss – Tomáš Jarkovský
Marlen – Anna Schmidtmajerová
Německý boxer – Josef Guruncz
Český boxer – Tomáš Jarkovský